Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

 (Yeni) CHP (2)

Dost sohbetlerinde, günlük siyasi kavgaları bırak, geçmişten günümüze Ordu’yu, Orduluyu anlat diyenler var.

   -Yarın ne yazacaksın?

  -CHP’yi yazacağım.

  -CHP’yi herkes yazıyor!

 - Çorbada bir tutam da bizim tuzumuz olsun istiyorum.

 Nitekim, tuzu kuruların pek anlayamayacağı yerden başladık yazmaya..

***

CHP’nin 35. Olağan Kurultay’ında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel Başkan seçilmesi konusunda bir sıkıntı yok. Genel başkanlık yarışına katılmak isteyen üç aday sahneyi terk etti.-Bu yazı kaleme alındığı saatlerde- Parti Meclisi Çarşaf Listesi konuşuluyordu ve henüz netleşmemişti. Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu’nun “Güçlü Yönetim” listesine “eski-yeni” hangi isimler alındığını bilmiyoruz.

(Şimdilerde pek bilinmez, Milli Şef İsmet Paşa’nın kafasında 40 tilki dolaşır, kırkının da kuyruğu birbirine değmezmiş... Acaba diyorum, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kafasında da kuyruğu birbirine değmeyen kırk tilki mi dolaşıyor? )

Biz, yine de bir genelleme yapalım.

Yeni listede, yaşını başını almış 70’ine dayanmış isimlerin yanında, pozitif ayrımcılıktan daha çok kadın üye ve tabii ki partinin geleceğinin emanet edeceği gençlerin varlığı ağırlıklı olarak hissedilecek...

Bu bile az buz bir değişiklik değil, yaşını/başını almış partide!

***

“Güçlü Yönetim”  tamam da; şu “Sert Muhalefet” nasıl olacak?

Yüzünü Batıya dönmüş, çoğunlukçu değil, çoğulcu bir demokrasiden yana bir partide; senin bir yüzün kara diyene, hayır; senin iki yüzün kara mı denilecek? Troller sokağa salınıp, tehdit, korku mu salınacak? Şaka! Şaka!  CHP’de böylesi bir “sert muhalefet” hayal bile edilemez.

Dün yazdım: “Güçlü yönetim; halkın içinde halkla birlikte yürümektir. Sert muhalefet ise;  Cumhuriyetin tüm demokratik kazanımlarına sahip çıkmakla olanaklıdır” NOKTA!

***

Bitmedi; şöyle geriye doğru tarihi bir yolculuğa çıkalım.

Elimin altında (o yıllarda haftalık yayımlanan GÜRSES gazetesi var. Benim ustalık değil, çıraklık yıllarım. 29 Ekim 1953 günü gazetenin Başyazarı A.Rıza Gürsoy şunları yazıyor:

CHP ne birkaçın menfaat sığınağı ve ne de başka partiler gibi millet sırtında şaklayan kirli maksatlar kamçısıdır? O, alın terile, üstün şuurile girdiği millet gönlünde yanan bir aşk, yaşayan, yaşatan bir güçtür.”

***

A dostlar! İlgili ilgisiz her birey; siyasete uzak dursa da, siyaset onlara uzak durmuyor. Bir zahmet sağınıza solunuza bakınız; Türkiye’de, dolayısıyla Dünya’da neler olup bitiyor, kulak verin...

Hele hele akşam yatağa girerken yarın nasıl bir dünyaya uyanacağımı, hangi ufuklara yelken açacağımı bilmek isterim, deyin!

***

Son söz –bu ve dünkü yazının ağırlık merkezi- büyük devlet adamı İsmet İnönü’den...

Kıbrıs ha gitti gidiyor. Yunanistan’la akşama sabaha ha kapıştık ha kapışacağız. İsmet İnönü Başbakan “Paşam çizmelerinizi giyiniz!” bağrışı çığırışı arasında gazeteciler soruyor: N’olacak Paşam!!!

 İsmet Paşa gayet sakin ve şu iki sözcük ağzından çıkıyor: “İyi yoldayız!

***

“İyi” ve “yolda” iki sözcük!  Bu iki basit sözcük güven duyacağımız bir liderin ağzından çıkarsa, bilin ki o güvenle yataklarımızda daha rahat uyuyacağız...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.