Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

(Yeni) CHP (3)

CHP’nin 35 Olağan Genel Kurultayı iki günde tamamlandı, onlar ununu eledi eleğini astı erdi muradına, biz çıkalım kerevetine.

Bu arada 450’den fazla adayın yarıştığı Parti Meclisine (PM) iki Ordulu Seyit Torun ve İdris Yıldız’ın hatırı sayılır bir oyla girdiğini de kayıtlara geçelim.

Halk TV’de bir medya yorumcusu; PM giren isimleri -başkumandanın generallerine benzetti-.

İmdi, sokaktaki adam; bu generallerin kaçının başkomutanın, kaçının parti içi muhalefetin desteğiyle seçildiğini araştırmakla meşgul.

Yani, genel başkan PM’de şu isimleri görmek istiyorum, şunları istemiyorum deme lüksüne sahip değil!

 Sosyal demokrat partilerin olmazsa olmazı zaten farklı seslerin bir araya gelmiş olması, politika yapmasıdır.

 Önceleri, işçi-köylü-küçük esnaf ittifakı gibi.

Şimdilerde ise; buna çevre ve doğa politikalarını da katabiliriz.

 Karaoğlan -Bülent Ecevit’in’ dağa taşa yazılan sloganı ne idi, bir anımsayın: “Toprak işleyenin, su kullananın”!

Bu söylem CHP’ye yüzde 43 oy getirdi.

***

Eğer -bu ülke de- politika yapıyorsanız ajandanızda; yoksul, dar gelirli; itilen, kakılan, ötekileştirilenler mutlaka ilk sırada olacaktır.

Onların, dahası şu anda çalışma yaşında olup da çalışacak iş bulamayan 3,5 milyon “işsizler ordusunu” yok sayarak politika yapamazsınız.

İşte;  zorlu bir yarışla CHP’de; PM seçilen “generaller” bu listeyi önlerine koyup öyle politika yapmalı; ya da orada bulunmalarının sebebi hikmetinin bu olduğunun bilincinde olmalıdır.

***

Anlatabildim sanırım.           

Yeniden delegelerin büyük çoğunluğunun oyunu alarak Genel Başkanlığa seçilen Kılıçdaroğlu’nun önerdiği listeden değil de; diğer iki listeden PM’ye seçilmiş olmak, parti içi “sen-ben” kavgasını daha da derinleştirecekse yandı bizim keten helva!

Bir de; CHP’de olup bitenler, sadece CHP’lileri ilgilendirir, bizi ilgilendirmez diyemeyiz.

İster iktidarda olsunlar, ister muhalefette siyaset: -Biz ilgilenmesek de- bizimle ilgileniyor.

***

Merak bu ya; CHP’nin dünü ne idi bugün ne?

GÜRSES gazetesinin 29 Ekim 1953 günü ne yazdığına baktım; bugün de geçerliliğini koruyan şöyle bir paragraf var:

Parti, Türk milletinin insanlık ailesi arasında yüksek bir medeniyet seviyesine varmasını ülkü edinmekle yurttaşlara başka memleketlerde görülen türlü buhranlara meydan vermeyecek ve insanlık ailesi arasında örnek bile olacak medeniyet seviyesine varma amacını ve bunun icap ettirdiği dünya görüşünü yaymağa çalışmıştır.

***

CHP, beğenseniz de, beğenmeseniz de Türkiye siyasetinin Batı’ya dönük yüzüdür. Örneği yukarıdaki alıntıda şümullüyle(*) ifade edilmiş. Başka söze ne hacet!

***

(*) Etkisi veya anlamı birçok şeyi içine alan, yaygın olan, kapsayan.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.