Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

YENİDEN KOOPERATİFÇİLİK

Yüzdük yüzdük tam kenarına geldik derken, gündem, yeniden kooperatifçilik oldu.

Kooperatifçiliğin uzun bir geçmişi var. Taa oradan başlayacağım, bunu bilesiniz.

Nereden çıktı bu yeniden kooperatifçilik?

Efendim;

Tunç Soyer, Seferhisarlılarla çıktığı yol arkadaşlığına, İzmir büyükşehir belediye başkan adayı olarak da sürdürmeye kararlı.

Önceki gün, İsmail Küçükkaya’nın “Çalar Saat”i İzmir’den, sağır sultanların bile duyacağı şiddette çaldı. Tunç Soyer; tüm Türkiye’ye ilk defa bir mesaj gönderdi.

 Mealen dediği şu idi:

-“Her üretici traktör almak zorunda kalmayacak. Üretici Kooperatiflerine traktörü belediyeler sağlayacak”!

****

Sayın okur,

Buraya -uzun yıllar sonra- nasıl geldiğimizi anlatmanın tam da zamanı.

Sizi sıkmayacak bir iki dokunuşla geçiştireceğim. Satır aralarında ne dediğimi anlayacağınızı adım gibi biliyorum.

***

Batı “özel (güzel) sektörün önündeki tüm engelleri kaldırmak için, yasal düzenlemeler yapılmasını istedi. Yaptık! Adı da, “bırakınız gelsinler, bırakınız yapsınlar” oldu. Kim geldi, tek tek saymayacağım. Coco Cola’dan başlayın..!

***

Cumhuriyet hükümetleri bir taraftan özel sektörü desteklerken, üreticiyi de unutmadı. Güdümlü kooperatifçiliği dayattı.

Adı, örneğin; Fındık Tarım Kredi Satış Kooperatifi. Birden çok yerde kooperatif açılınca, birlikler kurulmaya başladı. Karadeniz’de FİSKOBİRLİK, Ege bölgesinde TARİŞ, TASKOBİRLİK v.b. gibi.

Birliklerin başında kooperatif ortaklarının seçtiği bir genel müdür, müdürler yok. O müdürler devlet (siz iktidardaki parti okuyun)  tarafından atandığı için, ‘güdümlü kooperatifçilik’ neden dediğimizi de anladınız tabii… Geçelim!

***

Tunç Soyer’in söylediği başka bir kooperatifçilik. Şimdi ona geleceğiz, yalnız bir hatırlatma..

Köy Enstitüleri, açıldı, kapatıldı. Sadece kız/erkek öğrenciler bir arada yatılı okuduğu için değil, ürettiklerini, okullar arasında dolaşıma soktukları için de kapatıldı.

Örneğin, Beşikdüzü Köy Enstitüsünde okuyan öğrenciler, bakanlığın gönderdiği 3 bin lira ile büyük bir balıkçılık teknesi ve ağı aldı. Terme (Yeşilırmak deltası) ile Trabzon arasında tutukları balıkları, diğer köy enstitülerine göndermeye başladı. Erzurum Köy Enstitüsü de et ürünlerini diğer köy enstitülerine gönderdi. Olacak ya, ilk karşı ses Trabzonlu esnaftan geldi. Bu okullar komünist yuvası!

Propaganda tutmuş olmalı ki, çok geçmeden komünist yuvaları dağıtıldı. Okullar kapatıldı.

Kırsaldan gelen yoksul çocukları, üretirken öğrenmekten(!) kurtarıldı.

***

Bir küçük anekdot daha.

Yılı anımsayamadım. Gazeteci olarak Ordu İmam Hatip Okulu’nun açılış törenindeyim.

Kürsüden yükselen sese öğrencilerle birlikte kulak kesilmişim.  Şöyle dendiğini duydum. “… Ne yazık ki okulumuzda, tarım ve resim dersi olmayacak.”

Acaba yanlış mı duydum?! Konuşan: “...ne yazık ki, okulumuzda tarım ve resim dersi olmayacak” dedi.

Bu belleğimin derinliklerine öyle kazındı ki, İmam köyün aydını sayılır: kalem aşısı biliyor musun diye sorsalar, bilmiyorum, diyecek! Ne yazık ki... Ne yazık!

***

Toparlarsak, şöyle bir sonuç bağlayıcısı yapabiliriz.

Yeni kooperatifçilik, kredi kooperatifleri olmayacak. Üretim kooperatifleri olacak... Esenyurt Mahallesi Fındık Üreticileri Kooperatifi… Sağırlı Mahallesi, Kivi üreticileri Kooperatifi, Eskipazar Mahallesi Süt Üreticileri Kooperatifi. Yağızlı Mahallesi Yumurta Üreticileri Kooperatifi gibi.

 

Bu kooperatifler, ihtiyacı olan girdileri daha ucuza temin etmek, bir de ürettiklerini pazarlama konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyecek, belediyeler en büyük alıcı, tüketiciye ulaşımında yükümlülük üstlenecek...

 ***

Erenler,

Traktörün, belediyeler tarafından sağlanması, başlı başına bir yazı konusu. Bu konuya ileride döneceğim. Bugün şu kadarını söyleyeyim; Üretim maliyetlerini yüzde 80 düşürecek büyük bir proje.

Köy Enstitüleri örneğini isterseniz, dönüp bir daha okuyun!

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.