Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Yol Haritası

Bir önceki yazıda “geriye sayım başladı” dedik. Bu defa “yol haritası” üzerine düşüncelerimizi yazacağız.

Ordu ili seçmen nüfusu 581 bin olmuş. Bu bir önceki seçime göre 54 bin artış demek. 

Ordu ili, göç alan değil, göç veren il. Zaman zaman nüfusumuz 750 binin altına düşmüş olsa da, kısa zamanda (bilhassa seçimler arifesinde ) toparlanabiliyor. 

Büyük(bütün)şehir olmak için, 200 bin nüfus nasıl girip/çıktıysa, bu defa da öyle oldu diyen şom ağızlılara itibar etmeyin.

Sadece bu mu? Konar/ göçer bir geçmişten geldiğimiz için, doğduğumuz yerde değil, doyduğumuz yerde oluyoruz.

Konuya buradan girince, neden seçmen sayımızın arttığını anlarsınız.

Uçan kuştan alınan haberler, çok sayıda güvenlik görevlisinin, doğu ve güneydoğu illerine kaydırıldığını, oradaki sandıklarda oy kullanacaklarını söylüyor.

Görevli ha burada, ha orada…  Bundan doğal ne olabilir… Gider gelir. Sandıklar açıldığında o yörede yaşayanların oyları sayılırken, şu kadar yerleşik halkın oyu, şu kadar da gelir/geçer oy kullanılmış denmez. A Partisi, B partisi birbirine çok yakın oy aldı, şu aday seçildi, bu aday seçilemedi. İtirazı olan ilçe seçim kuruluna başvurusunu yapar.

Sonuç değişir mi?

Bu konuda söz veremem. Çünkü, sandığa hakim olan güç bende değil, onlarda.

***

Yüzer gezer oylar, genellikle kırsal yerleşimlerdeki muhtar seçimlerinde olur. Kent merkezinde oturan bakmışsınız ki, nüfus kaydını gitsek de gitmesek de o köy bizim köyümüz dediği yere taşımış. Bu konar göçer nüfusun tekrar geriye döneceğini bildiğimiz için bunu bir kayıp olarak saymayız.

***

Halkımızda şöyle bir endişe vardı.  Biz, önceleri köyde oturanlar belediye başkanları için oy kullanamıyorduk. Şimdi kullanabileceğimiz söyleniyor.

 Bu doğru mu?

Doğru kardeşim, doğru. Ordu ili bütün şehir oldu artık köy/möy yok. Ha Elmalık Mahallesinde, ha Yukarıtepe’de oy kullanmışsın fark etmiyor. Yukarıtepe de mahalle, Elmalık da mahalle!

Altınordu belediye başkanı için Altınordu ilçesi mahallelerinde oturanlar oy kullanacak…  Kabadüz belediye başkanı adayı için, Kabadüz ilçesinin tüm mahallelerinde oturanlar oy kullanacaklar…  Ha Karakiraz Mahallesi, ha Musakırık (Yokuşdibi) Mahallesi fark etmiyor.  

Yalnız, Büyükşehir belediye başkanı adayları için, İl hudutlarımızın tamamında oturan tüm seçmenler oy kullanacaklar.

Sanırım bu bilgi, İller Kanunu’ndaki, idari bölünmelere, uygun bir anlatım olmuştur.

*** 

Bir/kaç satır da aday olanlar için:

Yarışın başında pes etmeyin. Seçim gününe kadar inatla, birebir ilişkilerinizi sürdürün. Uzun yıllar (1950-2019) seçimlerin birebir şahidiyim. Ordu her dönemde “iktidara değil, muhalefet partilerine (belki mağduriyetten, belki de tuzu kuru olduğundan) oy verdi. O nedenle yıllar içinde iktidar nimetlerinden pek faydalanamadı.  Zamanla bunun değiştiğini görsem de, rahatlıkla şunu söyleyebilirim, hiçbir partiye bağlı olmayan 30-40 bin seçmen, tercihini her seçimde farklı parti adaylarına oy vererek gösterdi.

Kamuoyu araştırmacıları buna “Kararsız seçmen” diyor.

Bendeniz bu örneklemeye katılmıyorum. Kararsız seçmen değil, onlar; tercihini binbir dayatmaya rağmen, aykırı duruşlarıyla  “biz de varız” diyenlerdir.

Beğendiği aday, ister seçilecek yerde, isterse seçilmeyecek yerde olduğuna bakmaksızın sandığa gidip, oyunu kullananlardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.