Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Yollar yollar Bitmeyen yollar

Fikri takip gazeteciliğin olmazsa olmazı…  Çambaşı yolunun ‘bakımı/onarımı’ üzerine elim kaleme değdiği günden bugüne epey yazdım. Anılara yolculuk… Gürses Gazetesi’nde çıkan seri yazım “Çambaşı 59 km.”yi bugün tekrar yayımlamak isterdim. Son 50 yılda bir arpa boyu yol alıp/almadığımızı herkese göstermek isterdim.

Dün, İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak yapılan hizmet, bugün Karayolları tarafından yapılıyor. Karayolları ekiplerinin yetmediği yerde, belli güzergâhlar ihale ile yüklenici firmalara veriliyor. Hadi bunlarda yetmedi; Kabadüz/Bakacak arasında araçların görüş mesafesini kısaltan ağaçların Büyükşehir Belediyesi yol bakım ekiplerince temizlendiğini görüyorsunuz.

Gel gelelim yapımı yılan hikayesine dönen 2012 yapım programına alınan ve aynı yıl yapımına başlanan Turnalık/Çambaşı arası on kilometrelik yola. Beş yıldır yapılıyor, bir beş yıl daha beklemeye tahammülümüz yok. Üç yüklenici firma eskiten on kilometrelik yolun bazı noktalarında bağlantılar yapıldı. Araçlar artık birkaç noktada yeni yapılan yola da girip çıkıyor. Dilerim devamı gelir.

***

Vali Kemal Yazıcıoğlu, Çambaşı Yolu’na önem vermiş, Kabadüz/Bakacak arası (yedi kilometrelik kısımda) genişletme çalışmaları başlatmıştı. Yolun kaplama asfaltlanması ise, seyri/seferi kısmen rahatlatmıştı.

Bugün yol bakım istiyor. Her çukura giriş/çıkışta araç sürücülerinin ne dediğini yazmayı uygun bulmuyorum. Şu kadarını söyleyeyim: Yol yol değil! Karayolları ekipleri çukurlara kürek kürek zift/asfalt malzemesi atıp gidiyor. Kaplama asfalta yapılan bu bakım bir gün sonra yağmurda kaybolup gidiyor. Hadi bir daha, bir daha. İşin aslı şu: Siz, altı kaba malzeme ile güçlendirilmiş üstü 10/12 santim kalınlığı olan bir asfaltlama yapmadığınız sürece, Ordu/Çambaşı yoluna, yol diyemeyiz.

***

Bir başka husus, toprak yolun çukuruna girip çıkan aracın lastiği yarılmıyor. Asfalt yolun çukuru daha derin, daha tehlikeli. Tehlike şu: Siz çukurlara düşmemek için yolda zik/zaklar çizerek ilerlerseniz karşıdan gelen araçları da tehlikeye atarsınız.

***

Büyükşehir Belediyesi il hudutları içinde toplamda 1300 kilometre yolun, bakım ve onarımını programına almış. 2017 yılı içinde de bitirilecek. 

İyi, güzel de… Biraz daha özen göstermek gerekmez mi? Karayolları’nın yol çalışmalarında gördüğümüzü Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışmalarında da görmek istiyoruz. Nedir?

Yol mu yapıyorsunuz? O yolu bir defa tamamen trafiğe kapatamazsınız!. Bir noktadan geçiş sağlarsınız. Sağlayamadığınız zaman, yolun başına bir takım işaretler koyar alternatif güzergahı gösterirsiniz.

***

Efendim Doğankaya yolunda çalışmamı var. Aşağıda Sağırlı/Bayramlı Mahallesi’nden gelen bağlantılara, Araçlar yayladan mı iniyor, Yolaydıdaki sapağa “yol çalışması var” yazılı bir levha koyarak sürücüler uyarılamaz mı?

Keza bu söylediğimiz Gökömer/Yolaydı arasındaki yol yapım çalışmaları için de geçerli.

***

Yetmedi; sürücüler, Altınordu merkezindeki alt yapı çalışmaları sırasında da aynı durumla karşılaşıyor. Araçlarıyla o yol senin, bu yol benim dolaşıp bir çıkış noktası arıyorlar. İşaret/mişaret hak getire!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.