Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Yolun ucu göründü

Türküdeki gibi, “Yolun sonu göründü” de denebilir.

31 Mart yerel seçimleri, ucu açık bir soruyu yeniden tartışmaya açtı.

 Demokratik parlamenter sistem... Kuvvetler ayrılığı... Yasama, yürütme, yargı bağımsızlığı...  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine en uygun olandı.

Böyle bir yerden - Partili -Türkiye usulü- Başkanlık Sistemi’ne evirildik. Adına “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi” dendi. 1982 Anayasasına göre,  Cumhurbaşkanı seçilen, şöyle yemin ediyor.

“(..,) Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.” (103 Madde)

***

Görüyorsunuz, yemin metni çok şey söylüyor. “...hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine... üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma... Andiçerim”

Cumhurbaşkanı -partili de- olsa, yeminin metni “tarafsızlık”diyor. Görev tanımı böyle...

***

Son yerel seçimler gösterdi ki, halkımız yukarıda kavga, ayrıştırma istemiyor.

Tasada, kıvançta bir olmak, bu zor dönemden çıkmak istiyor...

***

Benim yaşımda olanlar, savaş yıllarını, yokluğun ne olduğunu bilir.

O günler, acı hepimizindi! Kötü günde bir birine sarılan, yardımlaşanlar, bugün tüm ayrıştırıcı, yok sayıcı politikalarla karşı karşıya...

Buna rağmen İstanbul’daki seçim sonuçları -başkan İmamoğlu’nun sözleriyle- gösterdi ki,  hepimizin birbirine sarılmaya ihtiyacı varmış... İnsanlar yolun ucundaki ışığı gördü. Mutlu oldular.

Sözün özü:

Partili cumhurbaşkanlığı sistemi tutmadı.

Parlamenter sistem, kuvvetler ayrılığı –tarafsızlık- Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine en uygun olanı...

Yukarıya tam metnini aldığımız anayasamız, görüyorsunuz Cumhurbaşkanına, partiler üstü “temsil” hakkı veriyor. “Tarafsızlık” ise temsil hakkının olmazsa olmazı...

Ne dersiniz:

Yolun ucu göründü mü?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.