Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Yüzyılında Yerel Basın

 

Halk TV.’de  “Yeni Adana” gazetesinin 100 yaşına girişi “Mercek” programında MERCEK altına yatırıldı. Duayen gazeteci Orhan Karavel’i:  “20 Aralık Çarşamba Adana’da olacağız” dedi.

Notlarım arasına bu tarihi yazdım. Dile kolay!!!  Yerel bir gazete 100 yaşını kutluyordu…

Cumhuriyet Gazetesi’nde  “Ankara Pazarı” köşesinde Yakup Kepenek “Basın çınarı Yeni Adana yüz yaşında!” başlıklı makalesinde benimde siz okurlarımızla paylaşmak istediğim şöyle bir cümlesi var:

“Günümüzde bu ülkede büyük bölümüyle siyasi iktidardan ihale almaya çalışan büyük sermayenin sahip olduğu İstanbul’da yoğunlaşmış bir basın yayın var. Bu ana akım ve büyük basın – yayın, verdiği bölgesel eklerle tüm ülkeyi bir ahtapot gibi sarıyor ve yerel basının yaşamasına olanak tanımıyor. Bu ortamda yerel basının, hele de bağımsız yaşamanın ne kadar zor olduğu çok açıktır.”

***

Yeni Adana 1918’de yayın hayatına başlıyor. Acaba dedim; Ordu’nun 20.Yüzyılında Ordu basını nasıldı? Bu konuda elimin altında Ordu Basın tarihine de, ömürleri bir yüz yıla yetmemiş olsa da İbrahim Dizman’ın araştırması “Ordu’nun Yüzyılı” kitabı var.

Karnik Efandi  (el içi kadar bir boyutta olsa da 1913 yılında “Osmanlı Ajansı” ile Ordu’nun ilk gazetesini yayımlıyor. 1914’de Ağyazar Efendi, “Osmanlı Ajansı’nı devir alsa da “ajansların” ömürleri kısa oluyor.

Şöyle eli eteği düzgün bir gazete 1920 yılında Avukat Rüstem Bey’in sahipliğinde “Bucak” yayımlanıyor. Çok geçmiyor Hazinedarzade Mustafa Fehmi Bey rakip  “Ordu Bucak”ı çıkarıyor, bir yıl sonra bu gazete de yayınına son veriyor.

Ordu Basınında ‘İlk’ ulusal duyguları işleyen, 1921 yılında İsa Cordan’ın Azim Gazetesi yayınlanmaya başlar. Mustafa Kemal Atatürk’e seslenen “Halk Fatihi Mustafa Kemal’e açık mektubu” en önemli çıkışıdır.

1923 yılı Haziran’ında “Muvafakati Milliye”  yayımlanıyor.   Sahibi Furtunzade Yusuf Bey’di. Yazarları arasında Şeyhoğlu Bilâl Bey (Köyden) de vardır. Bilâl Köyden, Türk Basın Tarihine İlk Köy gazetesi “Güzelordu”yu 25 yıl (1926-1951) kesintisiz yayımlayarak altın harflerle yazılmıştır.

Ziya Çürüksulu ve Avukat Şükrü Bey’in sahipliğini yaptığı  “Beyanı Hakikat”, Ordu Basın tarihinde önemli bir yer tutacak olan 1925 yılı Eylül ayında yayımlanmaya başlayan, Hattatzade Şevket Akyazı’nın Tekamül Gazetesi’dir.  Tekamül Gazetesi Ali Rıza Gürsoy’un sahipliğine geçince, Gürses Gazetesi olarak yayımına devam etmiştir. Gürses Gazetesi, uzun yıllar Ordu basının tarihinde önemli izler bırakarak yayınını sürdürmüştür. 

Cumhuriyetin 10.yılı 1933’de 28 sayfa İstanbul gazeteleri boyutunda ve ön sayfası renkli “7 düveli temsil eden ahtapotu ayakları altına almış Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk çalışmasıyla Türkiye 2’nciliğini kazanmıştır.

Yeni Adana Gazetesi ile başladık nerelere geldik.

Bendeniz de “hasbel kader” 1953 yılında Ordu Postası Gazetesi’nde, basın emekçiliğine başladım. O gün bugün uzun bir yolculuğa çıktık. Onları da bir başka “ayrıntı”da anlatırız...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.