Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Zam üstüne zam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, zenginden alıp yoksula veren Robin Hut’un, artık zenginden değil yoksuldan alıp zengine verdiğini söyledi.

Buradaki ayrıntı, “sosyal devletin” gelir eşitliğinin bozulması halinde asgari ücretten, dolayısıyla aynı gelir düzeyi içindeki emekli, dul ve yetim maaşlarında kesintiye gidilmemesi isteniyor. Bizim (CHP) iktidarımız da; “asgari ücretten vergi alınmayacaktır” diyor.

***

Prof. Dr. Kenan Mortan, konferans vermek için Ordu’ya geldiğinde;  birebir kaldığımızda sordum:

Her türlü teşvikten yararlandığı halde ekonomisi bir türlü düzelmeyen Ordu gibi illerde Katma Değer Vergisi (KDV) bir türlü düşürülemez mi? Örneğin, Almanya’da böyle bir uygulama var.

-“Hayır, düşürülemez! Devletin vergi gelirlerinin yüzde 65’i KDV’den… Almanya örneği yanlış; orada eyalet sistemi var. Türkiye ise üniter yapıda bir devlet!”

***

Zaman zaman bu örneği ‘ayrıntı’ya taşıyorum.  Enflasyon rakamları çift haneye çıkınca, zam üstüne zam 2018’i beklemeden geldi. Hele hele dolar ve avrodaki 25 kuruşluk bir artışın, cebimizden 96 milyar TL. daha aldığını öğrenince şaşkına döndüm. Bu bize kuruş kuruş vergi olarak dönecek demektir.

***

Sayın Okur;

Sizlerle şu bilgiyi de paylaşmak istiyorum;

Hürriyet Gazetesi ekonomi yazarı Selçuk Şirin’in;  Nutella’nın sahibi Ferrero’nun 22 bin çalışanıyla 12 milyar dolar, 3 milyon fındık üreticisinin ise 2 milyar dolar kazandığını yazdı. Demek ki; yüksek katma değer tarımda değil, sanayide!

Anlayacağınız, fındığı fındık olarak satmakta değil, Nutella ve benzeri ürünler yapmakta!

***

Gazetelerin yazdığına göre; Ferrero bu defa kazandığı paranın bir bölümünü araştırma ve geliştirme projeleri için harcıyor.

Nerede mi?

Sırbistan, Şili, Avusturalya, Güney Afrika ve ABD’nin New Jersey eyaletinde.

***

Şimdi bize dayatılan ne diye soracak olursanız.

Onun da yanıtı var:

Ürün kalitesini yükseltmek, dekar başına düşen verimi artırmak…

Bir daha yazıyorum: Gürcistan bir hektar (10 dönüm) alanda 1830 kilogram fındık üretirken bu rakam bizde 640 kilogram!

İşte bu nedenle bize, üründe kaliteyi artırın, verimi yükseltin diyorlar.

Yorgun, bezgin, emeğinin karşılığını almakta zorlanan, kıt kanaat geçinebilen üreticilerimize duyurulur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.