Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

ZOR YAŞAMLAR

İki türlü televizyon izleyicisi var; biri günü dizilerle başlayıp, dizilerle bitiren; diğeri, tartışma programlarını izleyenler.

Türkiye’de yerel/ulusal şu kadar kanal var. O Kanallarda neler olduğunu bilmiyorum ama genel kabul gören bir tanımlama var:

Her malın bir kör alıcısı vardır”!

Günü, ekranlara kilitlenerek geçirenleri “biz” nelerden koruyoruz?

Örneğin, televizyon icadından önce sadece iş güç sahibi değil, işsiz/güçsüzlerinde toplaştığı yer kahvehanelerdi! Kent içinde her köşe başında, bir kahve açılmasına karşı yine “biz” gazeteciler “ahkam keser”; sayısının sınırlandırılmasını hüküm sahiplerinden talep ederdik. Onlardan aldığımız yanıt gayet sarih, netti:

 “Boşta gezenlerin oralarda toplaşmalarından rahatsızlık duymayın… Köprü altlarında mı toplaşsınlar? Kahvehaneler sığınma yuvaları.. İşsiz /güçsüzlerin suç işlemekten uzakta tutuldukları merkezlerdir. Böylece, kentte, “asayiş berkemal” olmuyordu ama en azından suç sayısında bir düşüş gözlemleniyordu. Genellikle hırsızlık suçlarında... Yakalanan hırsızların en az üç/beş hırsızlık suçu işlediği dava dosyasına yazılınca, kentteki “faili meçhul” hırsızlık vakasında da azalmalar oluyordu. 

***

Bakın ne diyecektik; nerelere uzandık… Geriye, televizyonlara dönersek, televizyon izleyicilerinde bir patlama yaşandığı ve bizim gibi işsiz/güçsüz takımı çok olan ülkelerle kıyaslandığında, göğüs farkıyla ileride (yaklaşık 5 saat) olduğumuz biliniyor…

 (Başka başka dallarda da birinciliklerimiz var ama onlar bu yazının konusu değil)!

***

Dizileri izleyenlerin gün boyu tartıştığı, kimin eli kimin cebinde.. kim kiminle “aşna fişne” yapıyor.. Bitmedi.. Her kahraman oyuncu bizim oyuncu… Sürekli “ta..ta..ta..tarıyor, asıyor, kesiyor…”

O dizide ölen, öteki kanala geçerseniz sağ/salim; “konak mı; saray mı desem… işte o kaşanelerde, sağlığı yerinde ve bütün sevecenliğiyle sizin rol modeliniz!

***

Tartışma programlarına gelince… Laf kalabalığı alabildiğine… Hazretler, birbirine fırsat vermiyor.

 Vıdı, vıdı.. 

Bize yakışmaz, suskun suskun “kayıkçı kavgası” izliyoruz.

Nerde o günler… 32’nci Gün’ler…

“Halk” evet halk orada, sesi Türkiye’de idi.

Sizin/benim suskunluğumuzun sesi.. Zor kapıların anahtar programları! 

Gele gele, her kanalda “mutemet” adamlara kaldık! Aç birini,  vur ötekine!

Hâlâ (benim gibi) yeni bir söyleme hasret izleyici varsa; arada bir kaçamak yapsın

Ve de bu açık kapılar tümden kapanırsa; gideceği kanal belli olsun…

TLC’ye gitsinler!  

Gerçek hayatın içinden “Zor Yaşamları” izlesinler…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.