depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

DENİZYOLUNU NEDEN KULLANMIYORUZ?

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin 8300 Kilometrelik sahil şeridi var. Üç kıta ile deniz yoluyla bağlantılıyız. Karadeniz ülkeleri arasında da sahili en uzun olan ülkeyiz. ancak yolcu taşımacılığında da bu imkanı maalesef yeterince kullanmıyoruz.
Karayolu yapımı altyapısıyla birlikte çok pahalı bir yatırım.  Demiryolu da aynı şekilde bir ihtiyaç ama o da çok pahalı bir yatırım. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca  Karadeniz'e bağlantılı demiryolu için milyar dolarlarca maliyetli büyük projeler hazırlandığını biliyoruz. İç Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayacak olan bu projelere göre Kırıkkale-Çorum'dan Samsun'a, Erzincan'dan da Trabzon'a demiryolu bağlantısı yapılacak. Erzurum - Kars üzerinden Bakü - Tiflis Demiryoluyla da Türkiye'yi ta Pekin'e bağlayacak olan göz kamaştıran yatırımlar bunlar.
   Ülke olarak karayolu ve demiryolu ağlarının mutlaka yapılmaları gerekiyor, ancak bu kadar yüksek maliyetli projeleri yapan bir ülke olarak çok daha ucuza mal olabilecek deniz yolu imkanlarından neden bu kadar uzak duran bir milletiz, anlamak mümkün değil.
   Halbuki deniz yolu asfalt istemez, pahalı trafik düzeni istemez, çok şeritli yollar istemez,  dağları delmek istemez,  tüneller açmak istemez, viyadükler istemez, vatandaşın bağını bahçesini alıp istimlak problemleri ile uğraşmak istemez, üstelik trafik kazası riski de yok. ucuz maliyetlidir de.
   Eski tarihlerde, ellili altmışlı yıllara kadar Karadeniz illerine yük ve yolcu taşımacılığının deniz yoluyla yapıldığını biliyoruz. Karayolu imkanlarının yetersiz olduğu dönemlerde vatandaşımızın büyük miktarda kullandığı bu imkandan ne yazık ki şimdi artık yararlanmıyoruz.
   Karadeniz Bölgemize münhasır olarak Samsun'dan Rize'ye kadar sahil bandında pekala tarifeli deniz otobüsü taşımacılığı yapılabilir. Bu çok büyük yatırımlar da gerektirmez. Yapılacak olan önemli iş,  uğrak yeri olacak olan şehir ve ilçelere yolcuların inme ve binmelerini sağlayacak olan iskelelerin inşasıdır. Zamanla vatandaş İstanbul ve Marmara'da olduğu gibi bu yolu kullanacaktır. Burada sorun, karayolu dolmuş taşımacılığı yapan dolmuş esnafının durumu olabilir. İlçelerimizden iç bölgelere tarifeli dolmuş sistemi kullanılarak ilçeler arası dolmuş esnafının mağdur olmaması da sağlanabilir.
   Bu sistem Ordu ili sahili boyunca da uygulanabilir. Gülyalı (Havalimanı), Altınordu, Perşembe, Fatsa, Ünye ilçeleri arasında, bu ilçelerde tahsis edilecek/yeni yapılacak birer iskele ile bahse konu uğraklı deniz dolmuşçuluğu sistemini pekala uygulayabiliriz. Bu yolla hem Ordu Büyükşehir sahili ilçeleri arası devamlı bir denizyolu bağlantısı sağlanmış, hem de şehrimize gelecek olan yerli ve yabancı turistlerimize yeşil ile maviyi birlikte izletme imkanı da verilmiş olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.