depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

HAYATIMIZ "PUT" DOLU!

İslam geldiğinde yapılan ilk şey putların kırılmasıydı..
İslam peygamberi,  ilk olarak insanların kendi elleriyle yaptığı putların tanrı olamayacağını anlattı toplumuna...
Ve yaratıcı olarak tek ALLAH'I tebliğ etti...
Sonra da,  sağlıklı bir toplum olmak için o yüce yaratıcının emirlerini  tek doğru yol olarak gösterdi insanlığa.
Biz de kabul ettik ve Müslüman olduk.
Halbuki hayatımız hala PUT dolu.
Şimdi ise  o putlar PARA. MAKAM,  MEVKİ. BETON YAPILAR. ARABALAR. KATLAR,  YATLAR..
Yani kısaca GÜÇ  artık tek putumuz oldu..
Güya Allah’ın emirlerini uyguluyoruz namazla, oruçla,  hacla, yaptığımız ibadetle..
Güya puta tapmıyoruz...
Hâlbuki bal gibi PUTLARA TAPMAYA DEVAM EDİYORUZ...
Biz zannediyoruz ki O yüce Allah "PUTLARA TAPMAYIN " derken,  KABE'de secde yaptıkları o çerden çöpten. taştan,  ağaçtan insanların kendi elleriyle  yaptıkları putları kastediyordu yalnızca.
Bir makam,  bir mevki elde etmek için yapmadığımız atraksiyonlar kalmadı....
Güya siyaseti makam mevki için değil,  kalplerimizde yanıp tutuştuğumuz hizmet aşkıyla yapıyoruz. Belki gerçekten bu inançla  hizmet etmeye çalışan mevki sahipleri vardır,  herkes böyledir diyemeyiz , bu insanları tenzih ederiz tabii ki.
Ama belli bir güce sahip insanların etrafında yer alabilmek,  bir fotoğraf karesinde gözükebilmek, bir televizyon ekranında gözükebilmek, her ne şekilde olursa olsun bir yönetimde yer alıp kendine bu yolla bir güç devşirebilmek için yanıp tutuşmak, PUT peşinde koşmak değil mi?
Daha çok kazanç,  daha çok fındık,  daha çok para,  daha çok kar, hep daha daha dahanın peşinde olmak...
 Dünyasını hep  ihtiyacından çok çok  fazlasını elde etmek için hep DAHA' lar  üzerine bina etmek.
yani gözü dönmüş bir vaziyette  hep PARA PARA PARA demek... işte size PUT. Halbuki  kendi ellerinizle yaptığınız putlara tapmayın demiyor muydu Yüce Yaratan...?
Kendi ellerimizle yarattığımız ve büyük bir aşkla peşine düşüp oy sandıklarıyla yarıştırdığımız insanlar.. Ve onlara tek kurtarıcı,  tek bilen,  tek mürşit,  tek doğru,  hep tek tek tek diyerek sarılıp yapışmak.. Yüz yıllar geçer,  ama  "O" hep en doğruyu söyler ,  hiç yanılmaz diyerek aklımızı,  beynimizi adeta rehin verdiğimiz putlar.Milyonlarca insanın aklını, beynini çöpe atıp,  tek doğruyu o söylemiştir, bizim artık yeni bir şey söylememize gerek yoktur,  "biz bilmeyiz O bilir" diyerek PUT'laştırdıklarımız..
Arabanın, binanın, yatın, katın, otelin, giysinin, eşyanın,  hatta mezarın bile en lüksü, en gösterişlisini tek hedef/tek put haline getirmek, bu hedef uğruna etrafını,  ve  güçsüzü acımasızca ezmek. Şimdi artık "GÜÇ PARA'DA" deyip bu hedefe varmada her yolu mubah görmek...
 Hani artık PUT'a tapmıyorduk...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.