Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

KARADENİZ, ORDU VE DENİZ ÜLKESİ OLMAK 

Hep diyoruz ya; Türkiye bir deniz ülkesidir, 3 tarafı denizlerle çevrilidir, bu bakımdan stratejik bir öneme sahiptir ve Türk milleti de denizci bir millettir.  Acaba gerçekten öylemi? Gerçekten deniz imkânlarından yeterince yararlanıyor muyuz? Ekonomik olarak hayli büyük olan dünya denizcilik pastasından ne kadar pay alıyoruz?

Yıllar itibariyle verilere baktığımızda bir deniz ülkesi olmamıza rağmen ne denizci bir millet, ne de denizci bir ülke olduğumuz söylenemez. Allahın bahşettiği bu imkânlardan ülke olarak maalesef yeterince istifade edemiyoruz. Kendi memleketimize, Ordu’ya bakalım. Sahilden biraz içerilere girdiğimizde denizi ancak mayıs yedilerinde,  o da ayağımızı denize sokmak için yılda bir defa gören nice insanlarımız olduğu görülecektir. Yirmi yaşını geçmiş, askerliğini yapmış gençlerimiz bile denize girmek için evden çıkarken “aman oğlum, dikkat et, boğulursun, denize düşersin” diye anneleri tarafından sıkı sıkı tembih edilirler. İşin aslı, denizi seven değil denizden korkan bir milletiz. Deniz geleneğimiz ve kültürümüz maalesef zayıf.

     Hal böyle olunca yaklaşık 300 milyar dolarlık dünya deniz taşımacılığı pastasının ancak yüzde 2’lerini alan bir ülke olarak bu pastadan yiyebileceğimiz daha çok dilim olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca Yunanistan’ı örnek verirsek, bu ülkenin bu büyük pastadan aldığı pay i60 milyar dolar gibi bir rakamla yüzde 20’ler seviyesinde. Nedeni çok basittir ve Yunanistan bir denizci ülkedir. Yunanistan’da yılbaşlarında ağaç değil gemi maketleri süslenir. Çünkü bir denizci gelenekleri vardır.

Denizyoluyla 1 liraya taşınan bir mal, yaklaşık olarak karayoluyla 7 liraya, havayoluyla 20 liraya, demiryoluyla da 3,5 liraya taşınmaktadır. Böyle olunca da elbette ki bir sanayici için maliyeti düşürecek en önemli unsurun taşımacılık ve navlun gideri olduğu, bunun da en uygun ve ucuz olarak deniz taşımacılığı ile mümkün olduğu aşikârdır.

Buradan Ordu’ya ve memleketimize gelecek olursak Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Dereyolu’nun faaliyete geçmesiyle çevre illerimiz Sivas, Amasya, Tokat, Çorum ve İç Anadolu’dan Karadeniz ülkelerine ihraç edilecek malların taşıma maliyetinin deniz yoluyla hem daha kolay hem de daha ucuz olacağı bir gerçek olarak önümüzdedir.  Bölgesel olarak Karadeniz ve yerel olarak Ordu bazında deniz taşımacılığı altyapı yatırımlarının buna göre öncelenmesi ve ele alınması gerekmektedir.

(Bu konuya devam edeceğiz)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.