depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

KARADENİZDE BOĞULMALAR VE RİP AKINTISI

Geç de olsa yaz geliyor gibi. Havalar ısınmaya başladı. Galiba az da olsa bölge olarak önümüzdeki birkaç ay sıcaklar kendini gösterecek gibi.  Serinlemek için kimimiz derelere, kimimiz de denize  koşacağız.
  Dere deyince hemen çocukluk günlerimiz  aklımıza geliyor tabii ki ve yazın hep birlikte arkadaşlarla serinlemek için sularına girdiğimiz ( çimdiğimiz) şırıl şırıl akan, tertemiz dereler ve ırmaklar  aklımıza geliyor ve burnumuzun direkleri sızlıyor ne yazık ki.  O dereler yok artık. Kimisi kurudu, kimileri kirli, kimileri HES’lerin kurbanı. Ancak “aaah  o günler”  diye üzülmenin de kimseye faydası yok. Zaman dinamik ve her şey gibi doğa da değişiyor ve biz de değişen çevre şartlarına uymak zorundayız elbette...
 Suları hırçındır, rüzgârı ve dalgaları  serttir ve denizciyi  yorar Karadeniz.  Bir denizci olarak, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’i  kıyasladığımda en zorlu seyirleri az da olsa çıktığımız Karadeniz’de  yaşadığımızı söyleyebilirim. Bu hırçınlık sanki insanımıza da geçmiş ve hep derler ya “Karadenizli biraz hırçın olur” diye, sanki suları ruhumuza da işlemiştir Karadeniz’in.
  Ancak konumuz Karadenizlinin hırçınlığı değil. Bu sosyolojik olguyu ayrıca incelemek gerekir. Konumuz Karadeniz sahillerinde sıkça görülen  RİP akıntıları ve bu nedenle  yaşanan  boğulma vakaları.
    Çoğu zaman,  “hemen sahildeki kumsalda kenarda oynayan çocuk,  birden dalgalara kapıldı ve boğuldu” veya “daha belindeki suda adam boğuldu, kurtarmaya çalışanlar da kurtaramadı veya onlarda boğuldu” gibi haberler duyarız. İşte durup dururken insanların boğulmalarına neden olan bu akıntıların nedeni RİP akıntılarıdır.  Genelde halkımız tarafından KUM KAYMASI veya  KUM AKMASI gibi ifade edilen bir durumdur bu…
     Tüm sahillerimizde olduğu gibi, Karadeniz Bölgesi'nde de  Rize’den Şile kıyılarına kadar Rip akıntılarına rastlamak mümkün. Bu akıntılar Ordu sahillerindeki plajlarımızda da sıkça görülür. Ani oluşan ve birkaç dakika süren bu akıntılar ne yazık ki çok insanımızın hayatına mal olmuştur.
       Çok iyi denizci veya yüzücü olmak, fiziken güçlü olmak çoğu zaman yetmez bu akıntılardan kurtulmak için. İstediğimiz kadar güçlü ve  iyi yüzücü olalım, unutmayalım ki DENİZ DAHA GÜÇLÜDÜR ve DENİZİN ASLA ŞAKASI YOKTUR.
   Deniz sezonu açılıyor ve Rip akıntıları da gerekli tedbirler alınmazsa can almaya devam eder. O nedenle bu akıntı nedir, nasıl meydana gelir ve meydana geldiğinde ne yapmamız lazım, çok iyi bilmemiz gerekir.
Bazen derinliğini  bileklerimizde olarak bildiğimiz bir yere   başka bir zaman veya ertesi günü gittiğimizde suyun çok daha fazla derinleştiğini görürüz. Sahildeki bu su,  ani oluşan bir rüzgârın etkisi ile bir anda hızla geriye doğru akar ve denizdeki insanlar da bu akıntıya kapılırlar.                        
       Oluşan büyük su kütlesi geriye ve  açığa doğru, sahile dik  uzun bir koridor oluşturur. Oluşan bu ters akıntı koridorunun uzunluğu 200-300 metreye kadar ulaşabilir. Genişlik ise 20 – 30 metreyi bulur.  Bu süre 3-4 dakika ile sınırlıdır. İşte ne olursa bu 3-4 dakika içinde olur.  Bu su kütlesi hızla açığa doğru akar ve bazen saatteki hızı 70-80 km. ye kadar çıkar. Sanki aşağıya doğru hızla akan bir nehir ve çağlayan gibidir. Oluşan bu ters akıntı yani RİP akıntısı, kişiyi açığa doğru  ve oluşan bu koridorun sonuna kadar sürükler. Bu geri dönüş sırasında alttaki kumu da hızla geriye doğru sürükler.
 

Çoğu zaman insanlar daha bilek seviyesindeki suda bile bu akıntıya maruz kalır ve hızla açığa doğru sürüklenirler ve çırpınarak kurtulmaya çalışırlar. Ancak o anda yaşanan şokun da etkisiyle  ne yazık ki boğularak can verirler. Nasıl ki hızla aşağıya doğru akan bir ırmakta ters yöne yüzemiyorsak burada da sahile geriye doğru yüzmek mümkün olmaz.

Rip akıntısı daha koyu bir renge sahiptir. Her yıl bu akıntının özelliğini bilmeyen onlarca insanımız boğuluyor. Bu akıntıya maruz kalındığında bu anafordan kurtulmak için öncelikle PANİK YAPMAMAK çok önemlidir. Panik halinde karaya doğru yüzmek yanlıştır. Akıntıdan kurtulmak için yana doğru yüzülmeli veya hiçbir şey yapmadan suyun üzerinde kalmaya çalışarak akıntının sona ermesini beklemeliyiz ve panikle sahile doğru yüzmeye çalışmamalıyız.
       Yerel yönetimlere belediyelerimize de bu hususta görevler düşmektedir. Halk uyarılmalı ve bu   bu gibi yerlere uyarı levhaları asılmalıdır. Bu alanlara mantar bariyerler ve dubalar konmalıdır. Bu bölgelerde cankurtaranlar görevlendirilmeli, hatta deniz motosikletli motorlu cankurtaranlar görev yapmalıdır. Güvenli yerlerde denize girilmelidir.
     Sahil güvenlik komutanlığı bu akıntıya ÇEKEN AKINTI adını vermiş ve hazırladığı güzel ve eğitici bir belgeseli Youtube da yayınlamıştır.
       Yaza girerken, bir denizci olarak bu hususTa uyarı yapmayı bir vazife sayıyorum ve  denize girecek vatandaşlarımıza “AMAN DİKKAT” diyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.