Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

MODERN  İPEK YOLU VE KARADENİZ

Çin  son yıllardaki atılımlarıyla dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda hızla ilerliyor. Öyle ki  devlet kontrolünde,  komünist ama   kapitalist ekonomi  denebilecek bir  yapılanmaya sahipler. Hem komünist, hem kapitalist. KARL MARKS kalkıp gelse gözlerine inanamaz. Kapitali devamlı büyütüyorlar ve  kendine has bir üretim ekonomisi ve teknolojisiyle dünyayı devamlı şaşırtıyorlar.

Çin, şimdi de ta M.Ö. den beri Çin’den ve Hindistan’dan  Avrupa, Afrika ve Asya’ya uzanan ipek yolunu yeniden canlandırıp dünya ekonomisine yön vermenin hesapları içerisinde. 
Bu maksatla en son 14-15 Mayıs tarihlerinde “ TEK KUŞAK TEK YOL”  veya  diğer bir adıyla “ MODERN İPEK YOLU ” projesini hayata geçirmek üzere 100 den fazla ülke temsilcisini Pekin’de bir araya getirdi. Türkiye de, Çin’in özel davetlisi olarak burada Cumhurbaşkanımızla temsil edildi. Çin bu projede Türkiye’ye çok özel bir önem vermekte. Rusya ile birlikte bu  projenin en önemli ülkesi Türkiye. Öyle ki Çin devlet başkanı toplantı fotoğrafında sağına ve soluna Rusya ve Türkiye’yi  alarak Dünyaya da önemli bir mesaj vermiş oldu.
Proje bizim için neden önemli. Çünkü Çin’den başlayıp ta Avrupa’ya kadar giden “Orta Kuşak Yol“  Türkiye’den geçmekte. İşte bu hat hem ulaşım hem de lojistik olarak ekonomimize büyük bir  ivme kazandıracak stratejik bir yol. Bu güzergâh  ile Türkiye ve Avrupa; Orta Asya  Cumhuriyetleri,  Afganistan ve Pakistan üzerinden  Çin’e bağlanacak.
   Diğer güzergâhlar ise Rusya üzerinde Avrupa’ya ulaşan “Kuzey Koridoru”   ve  İran üzerinden Ortadoğu ve Mısır yoluyla Afrika’ya uzanan “ Güney Koridoru “ .   Bunlar Çin ve Hindistanı Dünyaya bağlayan yeni stratejik   modern ipek yolları.
  Bugüne kadar Çin bu projenin altyapısı için  300 milyar doların üzerinde harcama yaptı. Projeye  ayrıca 60 milyar doların üzerinde, destek için fon ayırdığı belirtiliyor. Avrupa  Birliği ile kıyaslandığında Türkiye için çok daha büyük ve önemli bir proje.
     Dünya nüfusunun yaklaşık  4,5  milyarına tekabül eden ve 65 ülkeyi kapsayan bu yol güzergahında bulunan Türkiye, mevcut ulaşım alt yapısındaki eksiklikleri tamamlamasıyla, bu pastadan da çok önemli bir pay alacaktır.  Türkiye’nin büyük ulaşım projeleri olan MARMARAY, YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ,   BAKÜ –TİFLİS –KARS  üzerinden KARS- EDİRNE demiryolu projeleri, bu modern ipek yolunun orta koridorunu oluşturan altyapı yatırımlarıdır. Bu güzergâhın bir ucunda Pekin,  diğer ucunda ise Avrupa var.
 
Bu proje ile, Çin’den  gelen bir mal, bugüne göre  üçte bir gibi  bir zamanda  Avrupa ve Türkiye’ye  ulaşmış olacaktır. Yani zamandan çok büyük bir tasarruf yapılacak ve ulaşım maliyetleri de büyük miktarda düşecektir.  Yani PEKİN –İSTANBUL arası, mevcut mal sevkiyat güzergâhına göre 3000 km. daha kısalacaktır.
 Ayrıca Çin, Hindistan, Türki Cumhuriyetler, Orta Asya devletleri, Ortadoğu ve Kafkasya Bölgesi  ülkeleri ile ülkemiz arasında ticaret malı nakliyesi ve  alışverişin daha hızlı, cazip ve maliyet olarak daha ucuza yapılabileceği düşünüldüğünde,  ticaret erbabı, esnaf  ve  müteşebbislerimizin   yatırım hesaplarını  da buna  göre yeniden  yapmaları gerekecektir.
 
  Bu projenin hayata  geçmesiyle Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak olan Dereyolu projesi bir kat daha önemli bir hale gelecektir.  Ayrıca  Karadeniz Bölgesinin en büyük limanı olacak olan  ÜNYE PORT  projesi  ve  KIRIKKALE –ÇORUM üzerinden  SAMSUN’a, ERZİNCAN üzerinden de TRABZON’a bağlanacak olan hızlı tren projeleri  de orta yolun önemli alt yapı yatırımları olacaktır.

Türkiye’den geçecek olan Orta kuşak yolun büyük bir kısmının geçeceği   Karadeniz Bölgesinin de  turizm, ticari ve lojistik olarak bu dev pastadan  önemli bir pay alacağı düşünüldüğünde, bölge  yerel yönetimlerinin de  gerekli hazırlıkları buna göre tamamlamaları büyük önem arz etmektedir.
 
Düzeltme notu: 20 Mayıs 2017 günkü yazımda bahsekonu deniz faciası Sürmene'de deği BEŞİKDÜZÜ'nde meydana gelmiştir.  Düzeltir özür dileriz.

ÖZCAN GÜRSOY


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.