Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

ORDU’DA BEKLENEN YAŞAM SÜRESİ 80 YIL  

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı demografik  raporlarda enteresan göstergeler var. Mesela  Ordu’lunun 2013-2014 yılı rakamlarına göre  “doğuştan beklenen  yaşam süresi”  Türkiye’nin üzerinde, hatta 28 Avrupa Birliği ülkesine yakın neredeyse.  Bu raporlara göre 2015 yılında Türkiye’de doğuştan beklenen  yaşam süresi 78 ,  Ordu’da 80.  Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise 80,6 yıl.  Yaşam standartlarımız , sağlık hizmetlerimiz öyle enseyi karartacak kadar da kötü değil demek ki. Elbette epey sorunlarımız var ama,  biraz mutlu olalım  ve umutlanalım gelecekten derim . Bardakta boş yer var elbetteki ama epey de dolu yani .

Ordu’da kadınlarımızda ise bu süre  83 yıl . Yani AB ülkeleri ve Türkiye’nin epey üzerinde . Ordu’lu erkeklerimiz için ise bu süre  76,6 yıl.  Herhalde halkımızın tabiriyle genelde  erkeğimizin evde  dış işlerinden sorumlu bakan olması onları fazla yoruyor ki,  kadınlarımızın neredeyse erkeklerimizden 7 yıl daha fazla yaşam beklentisi var.  Erkekler biraz sıkıntılı yaşıyorlar yani,  ne dersiniz .  Ayrıca Giresun’lu kadınlarımız için  bu yaş 84.3 yıl.  En yüksek Türkiye rakamı.  Karadenizli kadınlar sağlık açısından Türkiye’nin en sağlıklı insanları  demek ki. İncelenmesi gereken bir durum .

Modern dünyada hedef ortalama yaşam süresini 90 ‘lara çıkarmak. Ancak olumsuz çevre şartları nedeniyle , halen yakalanmış olan 80’li rakamları bile ileriki yıllarda  kaybetme korkusunun olduğunu da bilim adamları söylüyor.

Ortalama yaşam süresi ile ilgili önemli bir bilgi.  Bilim adamları biraz itiyatla yaklaşıyorlar bu bilgiye ama biz yine de  paylaşalım.   Halen  Orta Asya’da Pakistan – Hindistan sınırında yaşayan Hunza Türklerinde ortalama yaşam süresi 110-120 yılmış. Deniz seviyesinden 6000 metre yüksekte ve bol oksijenli bir yayla havasında yaşayan Hunza Türklerinde 65 yaş yolun yarısı demekmiş ve kadınlar 65-70 yaşında da doğuruyorlarmış. 100 yaşında ölenlere de genç öldü diyorlarmış. Kanser vakası hiç yokmuş ve hastalık nedir bilmiyorlarmış. Buz gibi temiz su içip sadece kendi ekip biçtiklerini yiyorlarmış. Et ve baharatlı ürünleri meşhurmuş ve meyveleri kurutarak yiyorlarmış. Bu bilgileri verdikten sonra bizdeki 80 ‘li ortalama yaş süresini varın siz değerlendirin.

Peki Türkiye’de ve Ordu’da “yaşamdan mutluluk düzeyi” , yani hayatından memnuniyet oranı nedir? Türkiye’de her 100 kişiden 59’u hayatımdan memnunum ve mutluyum derken,  Ordu’da bu oran 58,2. Hemen hemen aynı .  Ordu’lu kadınlarımızın ise   62’si hayatından memnun. Yani Ordu’lu kadınlarımız erkeklere  göre hayatından daha memnun gibi.  4 puan fark az değil.

Memnuniyet oranıyla birlikte elbetteki “geleceğe umutla bakıp bakmamak” da önemli . Türkiye’de her 100 kişiden 77’si gelecekten umutlu iken Ordu’da bu oran 81 . Yani Türkiye’de    her 100 kişiden 23’ü , Ordu’da ise 19’u geleceğe umutla bakmıyor. Bu orana siyasi karar vericilerin üzerinde durması gereken  bir durum olarak bakabiliriz.   Hedef daima bu oranın azaltılması olmalıdır .

Bir ülkenin veya bir bölgenin demografik yapısında  “ortanca yaş”  da çok önemli. Ortanca yaş, nüfusu oluşturan kişilerin yaşları, küçükten büyüğe doğru sıralandığında ortada kalan kişinin yaşını gösterir. Buna göre, nüfusun yarısı bu yaştan küçük, diğer yarısı da bu yaştan büyük demektir.

Türkiye’de 2015 yılında 31 olan ortanca yaş, 2016 yılında önceki yıla göre artış göstererek 31,4 oldu. Ortanca yaş erkeklerde 30,8 iken, kadınlarda 32 olarak gerçekleşti.  Ordu’da ise Ortanca yaş 36,4.  Yani  Ordu’daki nüfusun yarısı 36.4 ‘ün üzerinde , yarısı ise altında.

Ortanca yaşın en yüksek olduğu iller sırasıyla 39,6 ile Sinop, 39,1 ile Balıkesir ve 38,8 ile Edirne oldu. Ortanca yaşın en düşük olduğu iller ise sırasıyla 19,5 ile Şanlıurfa ve Şırnak, 20,5 ile Ağrı ve 20,8 ile Siirt oldu.  Sonuç;  Doğuda nüfusun yarısı 20 yaşın altındaki  genç ve çocuk nüfusken , batıda nerdeyse bu yaş 40.  Yani Doğu’da genç bir nüfus, batıda ise daha yaşlı bir nüfus var. Ayrıca incelenmesi gereken bir durum .

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.