depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

Ordu’ya yeni “Cittaslow”lar lazım

Bir arkadaşım Ordu’ya yeni “cittaslow”lar lazım, onu da yaz deyince doğrusu o zaman duydum bu kelimeyi ilk kez. Tabi hemen Google amcaya başvurdum nedir diye. Bilgi çağının bence en önemli buluşu olan devasa kütüphane Google, anında bir tıkla size öğretiyor her şeyi hemencecik. “Sakin şehir” nedir az çok biliyorduk ve Perşembe ilçemizin de bu unvanı aldığını duymuştuk ama bunun öncesinin de olduğunu o zaman öğrendik. 

İtalyanca bir kelime CİTTASLOW.  İngilizce “cityslow” karşılığı “yavaş şehir ” anlamında. Ama biz onu daha ziyade belediyecilik alanında Türkçeye taşınan “SAKİN ŞEHİR” olarak biliyoruz. İlk kez 1999 yılında İtalya’da başlamış cittaslow hareketi. Aslında daha öncesi de varmış. 1980’li yıllarda bir grup İtalyan genci Fastfood yiyeceklerini protesto etmek amacıyla “slowfood” olarak yerel yiyeceklerini ön plana çıkaran ve yöresel İtalyan yiyeceklerinin yaygınlaşmasını sağlamak maksadıyla bir hareket başlatmışlar. Giderek de yaygınlaşmış bu hareket ve 1999 yılında Chianti belediye başkanının öncülüğünde bir belediyecilik anlayışı olarak resmiyet kazanmış. Başkan Paolo Saturni ve arkadaşları, hızlı kentleşmenin etkisiyle gittikçe daha boğucu hale gelen, sadece tüketmeye dayandığı için hızlı tüketimi destekleyen çağın çalışma sistemi içinde sıkışan kentleri, yavaş ve sakin bir yaşam ortamı haline getirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek maksadıyla bir belediyecilik birliği oluşturmuşlar.  Amaçları kentleri daha yaşanabilir kılmak tabi ki.

Gerçekten günümüzün kentli insanı, yaşamın hızlanmasıyla, daha çabuk yemek yemek, daha hızlı alışveriş yapıp bir an önce işlerinin başına dönmek, gidecekleri yerlere daha çabuk ulaşmak gibi nedenlerle çok daha hızlı bir tempo içerisinde olmak zorunda. Bu hız içerisinde kentler günümüzde tam bir tüketim merkezi oldu. Hızlı bir tüketim, hızlı bir yemek, hızlı bir ulaşım, hızlı bir bilgi edinme, hızlı bir yaşam, hatta nerdeyse hızlı bir uyku. Çok çalışmak ve işe daha çok zaman ayırmak için daha az uyku. Tüm bunlar için de enerji verici ilaçlarla hayata tutunan insanlar günümüz kentinin insan modeli oldu.  Bu yaşam ortamı içerisinde de mahallemizin bakkalı yerine süper AVM’ler, çocukların oyun sahaları parklar ve bahçeler yerine otoparklar, yeşillikler yerine bağ ve bahçeler yok edilerek yapılan yeni yeni yollar ve otobanlar güzelim yeryüzünde insanların kaderi oldu günümüzde, hem de refah ve modernlik adına.

Belli ki günümüzün tüm bu hızlı temposu ve çağın anti sosyal yaşam biçimi ile mücadele, yine günümüzün şehircilik yapısı ile zor. O zaman bari taşranın kimi kentlerini, kasabalarını ve küçük ilçelerini,  bari bu fastfood yaşam tarzından çıkarıp daha sakin, daha doğal, daha sessiz, daha yavaş ve insan doğasına daha uyan, tabiattan daha fazla istifade eden daha doğal bir yaşam ortamına çevirebiliriz. Bu ortama hazır ve uyan şehirlerimiz ve kasabalarımız hala var günümüzde.

Bu amaca uyan ve belediyecilik anlayışı ile daha sakin yaşamlar ve şehirler felsefesini ilke edinmiş bir belediyecilik anlayışı sunan CİTTASLOW hareketinin bugün dünyada 28 ülkede 182 üye belediyesi var. Perşembe de Ordu ilimizde bu kriterlere uyan bir belediye olarak sakin şehir unvanı olan bir ilçe belediyemiz.  Uluslararası Cittaslow Birliğinin Türkiye Genel Kurulu geçtiğimiz günlerde Artvin’in Şavşat ilçesinde yapıldı. Bu toplantıda  Bolu’nun Göynük, Sinop’un Gerze ve Isparta’nın Eğirdir ilçeleri de  “Sakin Şehir” unvanı aldı ve  ülkemizdeki Sakin Şehirlerin sayısı on dörde ulaştı. Diğer sakin şehir unvanı olan ilçelerimiz Çanakkale –Gökçeada, Muğla-Akkaya, Şanlıurfa-Halfeti, İzmir-Seferihisar, Artvin-şavşat, Sakarya-Taraklı, Erzurum-Uzundere, Aydın-Yenipazar, Isparta-Yalvaç, Kırklareli-Vize.

Sakin şehir ünvanı almak için belediyecilik olarak birliğin 70 civarında kriteri var ve bu ilçelerin istenen başlıca özellikleri ise;  nüfusu 50.000 den az olacak, organik tarımı desteklemiş olacak, taşıt trafiği az olacak ve yayalaştırmaya ağırlık verilecek, fast food yiyecekler yerine yöresel yiyecekler ön plana çıkartılacak, geleneksel mimarisi korunacak ve restore edilecek, gürültü ve hava kirliliğine karşı önlemler alınmış olacak.  Ordu’muzun Perşembeden sonra bu ünvanı alacak ve yaşam ortamı belediyecilik ve sosyal çevre olarak dizayn edilebilecek birçok ilçesi mevcut. Yeter ki bu kriterlere uygun olarak çalışmalar yapılsın.

Ordu’nun yeni CİTTASLOW’lara ihtiyacı var Enver Başkanım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.