Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

ÜNYE PORT

Limanlar bir bakıma bulunduğu bölgenin aynası gibidir. O bölgenin üretim potansiyeli, sanayisi, ithalat ihracat durumu ve ekonomisi nasıldır, limanlarına bakarak görebilirsiniz.  Bölgenin turizm potansiyelini, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olup olmadığını ve turizmin o bölgeye getirisini de yine limanların işlevi ile anlayabilirsiniz. 

     Antalya, ülkemizin hem önemli bir ithalat ihracat ve hem de  kruvaziyer  limanı. Buraya bir seferde kruvaziyer gemisi ile 3-4 bin turist/yolcu geliyor, bölgeyi geziyor, para bırakıyor ve gidiyor. Antalya limanı aynı zamanda kruvaziyer gemiler için indirme bindirme ve aktarma limanı özelliği de taşıyor. Bir seferde binlerce yolcu hava yolu ile Antalya’ya gelip kruvaziyere binerken, binlercesi gemiyi terk ediyor.  Sonuçta bir gemi ile birkaç günde yedi sekiz bin yolcu sirkülâsyonu olabiliyor.

     Karadeniz maalesef kruvaziyer gemilerle yapılan turizmden pay alamıyor. Hâlbuki doğal güzellikleri, denizi, yaylaları, tarihi dokusu,  yeşili ve mavisi ile harika bir bölgeye sahibiz.  Dereyolu projesi ile İç Anadolu bağlantısı da sağlandıktan sonra bölgemiz ve Ordu,  Antalya gibi bölgesel lojistik bir üs olabileceği gibi aynı zamanda kruvaziyer turizmi açısından da potansiyel bir merkez olabilir.

  Ordu büyükşehir belediyesinin önemli bir projesi olan Ünye Port ( Ünye Limanı) projesine bu açıdan bakmakta fayda var. Limanın tasarlanan imkân ve kabiliyetleri ve büyüklüğü itibarı ile de Karadeniz’e komşu olan ülkelerdeki limanların en büyüğü olacağı Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz tarafından ifade edildi.  Bölgenin makûs talihinin değişmesinde Ünye Port’un çok önemli katkısı ve rolünün olacağını söyleyebiliriz.

     Bir liman mutlaka havaalanları, karayolları ve demiryolları bağlantıları ile desteklenmiş olmalıdır. Bu bakımdan Ünye Port’un yol bağlantı desteği demiryolu dışında tamamdır. Dereyolu dediğimiz Sivas  bağlantılı yol ile İçanadoluya , Ortadoğuya ve Akdenize,  çevReyolları  ve  Karadeniz  Sahil yolları ile  Kafkasya ve Rusya’ya,  Ordu-Giresun ve Samsun havaalanları ile Türkiye ve Dünyaya açılan bağlantıları Ünye Port’un çok önemli imkanlarıdır.

     Kruvazİyer gemilerle bölgeye gelecek yolcu ve turistler birkaç günlük turlarla bölgeyi gezip dönebilecekleri gibi, Ünye Port zamanla bölgenin aktarma limanı da olabilir. Yani havaalanları ile gelecek yeni yolcular kruvaziyerlere biniş yaparken, çıkış yapacak yolcular da yine havalanları ile bölgeden ayrılabilirler. Tıpkı Antalya gibi.

  Limanın RO-RO taşımacılığı imkânı ile de, daha çabuk, güvenli ve yükleme boşaltma kolaylığı sağlaması da önemli bir avantaj olacaktır. Karadeniz’e komşu tüm ülkelere ve bu ülkelerden Orta Doğu’ya gidecek yüklü yüksüz tır, kamyon, araba ve tüm lastikli araçlar bu liman vasıtasıyla RO-RO gemilerini kullanarak zamandan da tasarruf ederek daha uygun imkânlarla varış yerlerine ulaşma imkânı bulacaklardır. 

        Bu limana yalnızca Ordu ve Ünye’nin değil, Sivas gibi bölge şehirlerinin de limanı gözüyle bakmak lazım.  Ro-RO ve kruvaziyer imkânı ile Karadeniz’in ithalat ihracat ve lojistik üssü/ merkezi de bu liman olacaktır. Şu anda ülkemizin tüm Karadeniz limanlarını toplasanız yük taşıma, nakliye ve kapasite olarak bir Novorosisky limanı etmemekte. Proje tamamlandığında artık Karadeniz’in en büyük limanı Ordu’da olacak.   İnşallah bürokratik sorun ve işlemler bir an önce tamamlanarak bu önemli liman projesi için inşa süreci de yakın bir zamanda başlar diye ümit ediyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.