Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

YAŞAM ENDEKSİ SIRALAMASINDA ORDU

Son yıllarda toplumsal gelişmişlik ve ilerleme ile ilgili olarak illerimiz bazında   çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Birtakım ölçümlemeler ile yapılan bu çalışmalar politika ile iyileştirilebilecek alanları belirlemesi açısından önem arzetmekte ve  karar vericilere de önayak olmakta. Bu çalışmalarda kullanılan göstergeler ,bir  ilin değişik yaşam alanlarındaki zayıf ve güçlü taraflarını göstermesi açısından önemli.

 

Bunlardan en önemlisi TÜİK’in yaptığı çalışmalar . TÜİK üç yılda bir yaptığı bu çalışmaların sonuncusunu  2015 yılı verilerine göre  2016 yılında yayımlandı.  Sonuçlara bakıldığında ORDU ilimizin durumu malesef sıralamada pek de iç açıcı değil.

 

Buradaki gelişmişlik derecesini belirten  ölçümlemelerde kullanılan kriterler  11 farklı  alanda yapılmakta. Bu alanlar;  KONUT, ÇALIŞMA HAYATI, GELİR VE SERVET, SAĞLIK , EĞİTİM, ÇEVRE , GÜVENLİK , SİVİL KATILIM, ALTYAPI, SOSYAL  YAŞAM ŞARTLARI  VE VATANDAŞLARIN HAYATLARINDAN OLAN GENEL MEMNUNİYETİ alanları . Bu alanlarda yapılan ölçümlemelerde genel ortalama olarak   81 il arasında 55. sıradayız . Sıralamada Isparta 1. sırada yer alırken, komşularımız Giresun 29. , Samsun  33. sırada. Trabzon ise 20 . sırada yer almakta .

 

Dileğimiz bundan sonraki yayımlanacak sıralamada Ordu ili,  gelişmişlik ligi sıralamasındaki  durumunu biraz daha yukarı taşımış olsun . Büyükşehir olmanın verdiği avantajlar, altyapı ve bazı ana projelerin tamamlanmış/tamamlanacak  olması ve konut sektöründeki gelişmeler dikkate alındığında bu sıralamanın bir sonraki TÜİK ölçümlemesinde daha yukarılarda olacağını söyleyebiliriz.

 

Gelelim bu sıralamada kullanılan gösterge ölçümlemelerindeki ORDU İlinin  durumuna.  Bize asıl olarak iyileştirmemiz gereken alanları bu göstergeler vermektedir :

 

 1. KONUT : 46. sıradayız.  Ölçümleme kriterleri;   fert başına düşen oda sayısı, konutun içinde tuvalet mevcudiyeti oranı, konutun kalitesinde problem yaşayanların oranı.
 2.  ÇALIŞMA HAYATI : 50. sıradayız.  Kriterler İstihdam ve işsizlik oranı, ortalama günlük kazanç ve işinden memnuniyet.
 3. GELİR VE SERVET : 56. sıradayız. Kriterler; kişi başına düşen tasarruf mevduatı, Orta ve üstü gelir grubundaki hanelerin oranı, temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını beyan eden hanelerin oranı.
 4. SAĞLIK :  32. sıradayız . Durumumuz biraz daha iyi.  Kriterler ; bebek ölüm hızı,  Doğuşta beklenen yaşam süresi, hekim başına düşen müracaat sayısı, sağlığından memnuniyet oranı.
 5. EĞİTİM : 49. sıradayız. Kriterler ; okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı, TEOG sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması, YGS puan ortalaması, fakülte veya yüksekokul mezunlarının oranı.
 6. ÇEVRE:  43. sıradayız. Kriterler; hava kirliliği,  Km2'ye düşen orman alanı, Atık hizmeti verilen nüfusun oranı,  sokaktan gelen gürültü problemi yaşayanların oranı , belediyenin temizlik hizmetlerinden memnuniyet oranı.
 7. GÜVENLİK : 25. sıradayız . En iyi olduğumuz alan . Kriterler ise ; cinayet oranı, trafik kazası sayısı, gece yalnız yürürken kendini güvende hissedenlerin oranı, devletin  asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranı.
 8. SİVİL KATILIM: 57. sıradayız . Kriterler; mahalli seçimlere katılım oranı , sendika/dernek faaliyetleri ile ilgili olanların oranı, siyasi partilere üyelik oranı
 9. ALTYAPI: 61. Sıradayız. Bu alanda epey iyileştirmelerin yapıldığını söyleyebiliriz.  Kriterler; İnternet abone sayısı (yüz kişide), kanalizasyon ve şebeke suyuna erişim oranı, Havalimanına erişim oranı,  Belediyenin toplu taşıma hizmetlerinden memnuniyet oranı.
 10. SOSYAL YAŞAM : 69. sıradayız. Kriterler, sinema ve tiyatro seyirci sayısı (yüz kişide), bin kişi başına düşen alışveriş merkezi alanı, sosyal ilişkilerden ve sosyal hayattan memnuniyet oranı.
 11.  GENEL MEMNUNİYET: 52. sıradayız . Kriterler yaşam memnuniyeti ve mutluluk düzeyi.

 

Genel ortalama olarak sıralamadaki yerimiz ise 81 il arasında 55 incilik.

 

Yerel yönetimlerimizin ve Büyükşehir Belediyemiz ile diğer kamu yöneticilerinin referans alması gereken noktalar aslında TÜİK’in yaptığı bu analizlerin değerlendirme kriterleri alanlarında kendini göstermekte . Muhtemelen gelecek yıl  yayınlanacak olan  bir sonraki TÜİK  raporunda  Ordu ilimiz çok daha iyi yerlerde olacaktır diye ümit ediyoruz. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.