Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Özcan GÜRSOY

Özcan GÜRSOY

Yerim dar oynayamam!

Ordu son yıllarda önemli yatırımları hayata geçirdi. Bunları burada tekrarlamaya gerek yok. Şimdi en büyük proje olan “Dereyolu” projesi olarak bildiğimiz “Karadeniz-Akdeniz yolu” projesi birkaç yıl içinde hayata geçecek. Çok önemli. Ordu il olarak kuzeye, Güneye, İç Anadolu’ya, Kafkaslar’a, Ortadoğu’ya deniz ve karayolu bağlantısıyla bağlanan merkezi bir konumda bir aktarma istasyonu gibi anakent olmaya aday. Havaalanı, liman ( Ünye port, yakınında Giresun Limanı, )  imkânları tamam. Harika bir doğası var. Turizme açık ve daha birçok imkânlarıyla geleceği parlak bir il diyoruz. Diyoruz da burada karşımızda duran devasa bir sorun var. YATIRIMCI İÇİN ARAZİ VE YER SORUNU. Acilen çözülmesi gereken devasa bir sorun aslında bu.   Mutlaka ilgili ve yetkililer, Büyükşehir Belediye ve Vilayet gibi yetkili merkezi ve yerel idarelerimiz konunun bilincindeler ve muhakkak ki çözülmesi için konuyu acil eylem planlarına almışlardır diye düşünüyorum. Ancak sorun maalesef yerli yerinde duruyor ve birtakım bürokratik sorun ve engeller nedeniyle çözümü uzadıkça uzuyor.

İçerden ve dışarıdan birçok yatırımcı Ordu’da yer sorunu var diye bölgeye gelmiyor ve yatırımcıyı devamlı kaçırıyoruz. Türkiye’de 30’dan fazla il ve ilçe hükümetin gündeme aldığı yerli otomobil fabrikasını kendi bölgelerine getirmek için dosyalarını hazırlayıp ilgilere sundular ve büyük kulislere başladılar bile. Ancak biz yer sorunu nedeniyle konuyu gündeme alamıyoruz bile. Tarıma dayalı İhtisas Organize sanayi Bölgeleri kapsamında hayvansal ve bitkisel yatırımlara ve bunun için de tarımsal organize sanayiye ihtiyacımız var. Karşımıza yetkililer “ama yer” diye çıkıyorlar hemen. İkinci Organize Sanayi Bölgesini zar zor bulup hayata geçirmeye çalışıyoruz. Geçmişte ÇAMSAN gibi bölgemizin markası olmuş bir fabrikaya yeni ilave yatırım için yer göstermedik veya gösteremedik,  onlar da gittiler Adapazarı’na yaptılar yatırımı ve vatandaşımızın en büyük sıkıntısı olan “ iş, Aş ve Ekmeği”  ilimizden kaçırdık.

Yatırım yapmak isteyen müteşebbisler teşviklerden yararlanmak için ilimize gelmek istiyorlar ama ne yazık ki bu teşvikler yatırıma yer bulunamadığı için kullanılamıyor.  Gelin kentimize yatırım yapın diyemiyoruz yatırımcıya.  Ordu OSB’ de bugün 2500 civarında insan çalışılıyor, diğer yan faktörleriyle birlikte 10 binden fazla insanın geçim kaynağı OSB.  2. OSB bu yüzden önemli.  Sanayi, kalkınma için bu yüzden önemli diyoruz. Sanayi demek istihdam demek, para demek, zenginlik demek. Ordu ili Türkiye’nin kâğıt üzerinde en fazla çiftçi belgesine sahip olan ili. Fındık müstahsili bu insanlar. Bu haliyle ilimiz tarıma dayalı bir il statüsünde. Ancak biliyoruz ki sanayi toplumu olmak demek gelişmişlik demek. İlimiz tarımsal il statüsünden sanayi ili statüsüne evrilmek zorunda, yoksa göç ve geçim derdi kaçınılmazdır.

İlimizin istihdam, iş ve aş sorununu çözmek ve yalnızca fındığa dayalı kısıtlı ekonomik imkânlarla geçim kısır döngüsünden kurtulmak istiyorsak,  önce sanayi diyoruz ve bu maksatla da bir an önce ve ivedilikle ilimizdeki yatırım arazisi ve yer sorunu çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.  Bu maksatla mevcut hazine arazilerinin durumu masaya yatırılarak envanteri çıkarılmalı ve bir doküman halinde yeni yatırım alanları ilan edilmelidir. Özellikle mahalli idarelere ait olan kamu arazilerinin ve binalarının durumu ve bunlardan turizme tahsis edilebilecek olanlar belirlenmeli ve sanal ortama aktarılarak yatırımcıların istifadesine sunulmalıdır.

Normal usullerle yatırım arazisi bulunamıyorsa gerekirse deniz doldurularak,  OSB gibi ihtiyaçlar için kullanılmalıdır. Bu usul dünyada da uygulanmaktadır. Müsait yer olmayınca denizi doldurarak havaalanı yapmadık mı?  Ordu şehir sahili de büyük miktarda büyük miktarda deniz dolgusu.  Gerekirse deniz dolgu alanlarını da tespit ederek yatırımcılara tahsis edebiliriz.

Aslında bizim oynamak için yerimiz de, yenimiz de dar değil. Düğünün sönük geçmesini istemiyorsak bir an önce yer açalım insanlara da oynasınlar oyunlarını.   

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.