Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

AFRİKALI SANAL DOLANDIRICILARA DİKKAT

Fikir üretmekte sınır tanımayan dolandırıcılar her gün internet üzerinden farklı yöntemler denemekten geri kalmıyor. Son dönemlerde Afrika kaynaklı dolandırıcılık türlerinin, ülkemizde internet erişimi ve diğer iletişim araçlarının kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak arttığı gözlemlenmektedir. Önceleri küçük ölçekli ve istisnai nitelik taşıyan dolandırıcılık bugün ulaştığı                   boyutlarıyla küresel bir tehdide dönüşmüştür. Anormal derece artan kullanıcı sayısıyla dikkat çeken internet sanal çetelerin de 'işlerini' kolaylaştırmaktadır. Artık dolandırıcılar bir bankaya gidip silah zoruyla soygun yapmak yerine, internet yoluyla paraları ele geçirmektedirler. Bu işlemleri yaparken de insanların zaaflarından iyi bir şekilde faydalanmaktadırlar.

Bu dolandırıcılık metotlarından biri geçen hafta beni de hedef aldı. Elektronik posta adresime gelen mesajda kendisini Amerika'da bir bankanın üst düzey yöneticisi diye tanıtan sahtekar adıma milyon dolar para havalesi yapmak istediğini bildirerek şahsi bilgilerimi talep ediyor. Kendini kimi zaman Türkiye’de yatarım yapmayı arzulayan işadamı, kimi zaman da önemli bir devlet adamının oğlu/kızı gibi tanıtarak servetini başka bir ülkeye çıkartmak üzere ortak aradığını belirten bu dolandırıcılık yöntemini anlamanın basit yolları genellikle şöyledir.

- Maske hikayeler ile uygulama arasında tutarsızlık bulunması 

-Telefon numaraları ve irtibat kanallarının çağrı merkezine ait olması 

- Maske faaliyetin veya şahısların Afrika bağlantısının bulunması 

- Maske hikayelerde, uluslararası sahada tanınmış/kabul görmüş/kurum/kuruluş adlarını çağrıştıracak isim ve amblemler kullanılması

- Hedefin kredi kartı ve kişisel bilgileri elde etme hususunda ısrarcı tutum sergilemesi

- Düzenlenen belgelerdeki ayrıntılarda eksiklik ve çelişkilerin bulunması

- Maske hikâyelerde erdem boyutu öne çıkan öyküler kurgulanması

Gelişen iletişim imkânlarından da yararlanarak, insanların kısa süre içinde büyük kazançlar elde edecekleri vaadiyle, Türk firmalarına ticari işbirliği yatırım teklifi konusunda yardımcı olabileceklerini söyleyen yabancı şahıslara temkinli yaklaşmaları ve zarara uğramaması için elçiliklerle sürekli temas halinde olmaları gerekir. 

Araştırmalardan kurbanları yüksek bir kazanç elde edecekleri yönünde ikna etmek için profesyonel görünümlü web sitesi hazırlandığı anlaşılmıştır. Özellikle tekstil sektörü başta olmak üzere Afrika pazarına girmek isterken oltaya gelen bazı yerli firma sahiplerinin Afrikalı dolandırıcılar tarafından kandırıldığı ve rezil olmak endişesiyle olayı sineye çektiği bilinmektedir. Sahtekarlar yabancı sermaye çekmeye çalışan, dış ekonomik ilişkileri giderek yoğunlaşan Türkiye'ye yönelmeye başlamıştır. Bu nedenle tehdidin önümüzdeki süreçte ülkemizi giderek daha fazla meşgul edebileceğine şüphe yok.

*

Bazı insanlar, bazen insanlar...    


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.