Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

AMAN RAKİPLERİNİZ DUYMASIN

 

Ufak bir şirket olarak, ürünlerinizi yurtdışına satmak için gerekli adımları attınız. Gümrük müşaviri, lojistik firmaları ayarlandı, yasal süreçler tamamlandı Yalnız tek şey eksik; Müşteri!  Tüketicinin kalbine giden yolda kaybolmamanız için bu 'el haritasını' yanınızdan ayırmayın. Yerel bir ismi, uluslararası arenaya taşımanın temel kuralı ve pazarlama kanallarından biri değişimdir. Kaliteli, farklı bir ürün tasarlamanız onu kolay satacağınız manasına gelmez. Böyle bir kaide yoktur. Pazarlama sadece satış ile sınırlı değildir. Ambalaj, marka, fiyatlandırma, reklam, satış sonrası hizmetler gibi çok sayıda çabayı kapsar.

 “Müşteri, ben ne verirsem onu alır” mantığı bitmiştir. Ürünlerin ve hizmetlerin giderek birbirine benzediği, sayılarının arttığı dış piyasada fark edilmek ancak sıra dışı olmak ile mümkün. Alıcının karar verirken göz önüne aldığı noktalara hitap etmek önemlidir. Mekanik hesap makineleri üreticisi Facit elektroniğin gümbür gümbür geldiğini göremedi ve kısa sürede tahtını Casio’ya kaptırdı. Pazarlama miyopluğuna ait başka örnek. Dijital fotoğraf makineleri ortaya çıktığında teknolojiyi iyi okuyamayan Kodak ve Fuji iflas etti. Pazarlama, zihinsel bir oyundur. Çoğunluk, pazarlamada asıl olayın muhtemel müşteriyi, daha iyi bir ürün sunduğuna ikna etmek olduğuna inanmaktadır. Bu doğru değildir. Pazarlamada ilk olmanın, üstün olmaktan daha iyi olduğunu kendinize şu soruyu yönelterek keşfedebilirsiniz. Ay'a ilk çıkan kimdir? İkincisi kimdir? İkinci sorunun cevabı pek bilinmez. Tüketicinin zihnine ilk girmek daha kolaydır.

Pazara uygun ürünün seçimi ve geliştirilmesi gerekir. Amerikan otomobil üreticileri, iri arabaları inatla üretmeyi sürdürdüler. Fakat otomotiv piyasası küçük ve ekonomik araçlar üreten Japon firmalarına kaldı. Tüm bu örneklerde görüldüğü gibi temel problem firmaların ürüne aşırı odaklanmaları sebebiyle müşterinin beklentilerini keşfedememeleri. Trendlerin, teknolojinin ve markaların göz açıp kapayıncaya dek parlayıp söndüğü dış dünyada, müşterinin ihtiyaç ve taleplerine odaklanabilenler, pazarın nereye doğru gittiğini kavrama fırsatını yakalayarak, rekabet avantajı kazanabilir. Bir firmanın amacı sadece müşteri oluşturmak değil, aynı zamanda müşterisini elde tutabilmektir. Satış 'hunisi'nde kaçan satışları önleyemeyen satıcının hali yorgun boksörün rakibine sarılmasına benzer. Bir malın ortadan kalkmasına, duraklamasına, gerilemesine neden olan firmalar varlığını sürdürebilmek için müşterilere mutlaka yenilikler sunmalıdır. Geleneksel yöntemlerle dış ticaret işiyle uğraşan şirketler için değişim zor bir karar. Lakin, yerinde bir değişimin ürünü müşteriye doğru iten değil, müşteriyi ürüne çeken bir sistemin kurulmasına ön ayak olacağı bilinmelidir.

*

Burada okuduklarınızı hiç belli etmeden usulca yola koyulun, tıpkı gecenin koyu karanlığında uzaklardan sessizce geçen bir yelkenli gibi...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.