Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ARAKAN KONFERANSINA DAVETLİSİNİZ

Arakan; “Sözde insan hakları ve özgürlüklere ilişkin tüm ilkelerin çiğnendiği, ayaklar altına alındığı hüznün adıdır. Maruz kaldıkları onca zulüm, tecavüz ve yurtlarından çıkarılmaya karşı Arakanlı Müslümanları koruyan hiç bir kuvvet yoktur. Katil Budist ordu destekli bu sistematik soykırım faaliyeti günden güne hıncını ve hırsını arttırarak devam etmektedir. Kendilerine yönelik şiddet eylemlerinden kaçarak Bangladeş'e göç ederken genç-yaşlı, kadın-çocuk binlerce masum yollarda yaşamını yitiriyor. Tağut Bangladeş hükümeti Arakanlıların ülkelerine girmelerine izin vermiyor, karaya çıkmak isteyenlerin kayıkları tekrar zorla denize itiliyor. Sınırı geçmeyi başarabilenler, kamplarda ağır şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

          Myanmar’ın kuzeybatısındaki Arakan bölgesinde yaşayan Rohingya Müslümanlarının dramı kesintisiz devam ediyor. Kundaktaki bebekler sebepsiz yere acımasızca katlediliyor. Bütün insanlığın gözleri önünde, hiç şahit olmadığımız en acımasız, en vahşi, en akıl almaz işkencelerle bir millet öldürülürken koyu sessizliğe bürünen dünya sağır, kör ve dilsiz kalmayı sürdürüyor. Siz sessiz kalmayın! İç acıtıcı bu vahşet karşısında  sessiz kalmak insanlık onuruna asla yakışmaz. 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık hakları, seyahat özgürlüğü, eğitim, sağlık hizmetleri ve mülkiyet dokunulmazlığı gibi temel hakları ellerinden alınan Arakanlılar "devletsiz" sayılıyor. İnananlara karşı topyekun bir soykırım başlatan zalim Budist teröristlerin akıttığı kanın durdurulması birbirinin etini yemekten birbirini sevmeye fırsat bulamayan gafil müslümanların birlik ve beraberliğiyle ancak mümkündür. Eğer işkence ve zulme uğrayanlar Yahudi ve Hıristiyan ulusundan olsaydı acaba ikiyüzlü Batı, bit yavrusu BM yine sessiz ve tepkisiz kalır mıydı?  Kutuplarda iki penguen kuşu için kıvrananlar insanlık ölürken nerede? En çok da zavallı Müslümanlar nerede?

          Arakanlılara yönelik soykırım suçu işleyenleri ve bu barbarlığa göz yumanları şiddet  ve nefretle kınıyoruz. Bölgeden gelen yürek parçalayıcı etnik temizlik fotoğrafları ömür boyu hafızalardan çıkmayacak türden. Rohingyalılar için uluslararası diplomasiyi ve Türkiye kamuoyunu harekete geçirmek adına Birkonfed Ordu İl Temsilciliği ve Özel Ordu Umut Hastanesi destekleriyle 15 Eylül 207 günü (bugün), Ordu kültür sanat merkezinde akşam saat 19.00’da düzenlenecek ''Dünyanın görmediği katliam: Arakan'' konulu konferansa davetlisiniz. Hiçbir şey anlatıldığı gibi değil, yaşandığı gibidir. O akşam on yıllardır süren baskı, şiddet, işkence ve katliamlar hakkında bilinmeyen birçok yönü aydınlatacak bir konferansı siz değerli dostlarımızla paylaşacağız.                                                                                                                 *                                                                                                                                                                     Candan cana, candan fezaya bir âlemde buluşmak ümidiyle!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.