Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

'ARAP DOKTOR' DÖNEMİ

  Sağlık kompleksi dendi önce, İngilizce adlar takıldı, ardından 'Kamu-Özel' ortaklığı oldu adı. Ve 'Şehir Hastaneleri' isminde karar kılındı. Hükümet, sürpriz bir açıklama yaparak Türkiye genelinde toplam 43 bin yatak kapasiteli 34 şehir hastanesini 2018 yılına kadar tamamlamayı planladığını duyurdu.

Bir kısmı uluslararası hasta hizmetleri için ayrılan yeni şehir hastanelerinde Körfez ülkelerinden gelebilecek Arap uyruklu doktorların istihdamına yönelik haberler sağlık camiasını derinden üzdü. Büyük şehirlerden başlamak üzere ülke genelinde sağlık kentleri kurmayı amaçlayan proje yap-işlet-devret modeliyle kamu-özel sektör ortaklığı kapsamında inşa edilecek.

Karar sahibi hükümet yetkililerin Türk doktorların gücünün gelişimine yatırım sağlamak yerine ithal doktor çağırması, hekimlik bilgi ve becerisi dünya standartlarında seyreden hekimlerimizi fena halde inciteceğine şüphe yok.

Ucuz işgücü mantığıyla hareket edildiği ve vatandaşın sağlığının felakete sürüklendiği şeklinde yorumlayanlar var. Uygulamanın mahremiyet açısından hasta doktor ilişkisini bitireceğini ileri sürenlerin sayısı oldukça fazla. En fazla merak edilen her doktorun yanına bir de tercüman mı verilecek sorusu. Tıp teknolojisini üst seviyede kullanan ithal doktorların yeni hekim adaylarına                  daha kaliteli eğitim fırsatı sunacağı ve kalite seviyesini yükselteceğine inanan bundan dolayı destekleyen görüşler de yok değil.

Tartışmalar tüm hızıyla sürerken, sağlık turizminde öncü olmayı hedefleyen ve Türkiye’nin açılan ilk şehir hastanesi olma özelliğini taşıyan Mersin Şehir Hastanesi, bu yönde ilk adımı attı. Hasta ve hasta yakınlarının, sağlık hizmetine kolay, hızlı ve konforlu bir yolla ulaşmasını amaçlayan bir dönüşüm olur mu? Yeni sağlık kentleri ve yabancı doktor projelerinin perde arkasında ne var? Bilemeyiz elbet, Türkiye’de doktor açığı varsa tıp fakültelerinden daha fazla doktorun mezun olması sağlanabilir. Bir şehir hastanesinin, bir Organize Sanayi Bölgesi ayarında olduğunu savunanların yanı sıra, onda biri maliyetle birkaç hastane yapılmasının sorunları çözeceğini iddia edenlere de rastlamak mümkün. Görüşler böyle. Modern mimarileriyle ön plana çıkan şehir hastanelerinin gayrimenkulde ortaya çıkardığı hareketin markalı konut üreticilerini Ordu'ya çekeceğine şüphe yok. Fakat yabancılara bağlılığın piyasada istikrarsızlığa sebep olacağı, yüksek maaş taleplerinin yanı sıra, cebini doldurduktan sonra geldikleri ülkeye geri dönmelerinin hasta-doktor ilişkilerinde kötü neticeler doğuracağı kırmızı kalemle not edilmeli. Sağır kulaklar ve ağır işitenler için tekrar etmekte büyük fayda var.  Türkçe bilmeyen doktorların Türk hastaların dertlerini iyi anlamadıklarından dolayı yeterli tıbbi yardım veremez. Kısacası yanlış metotlarla hedefe ulaşmak mümkün değil. Arap doktor konusunda ısrarı katlarsanız sadece zararı iki katına çıkarmış olursunuz. 

*                                                                                                  Sıradaki Güneş Türk doktorlarına gelsin!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.