Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ARAP MÜTEAHHİT VE EMLAKÇILAR GELİYOR

Farklı ticari sahalarda ciddi yatırımlar yapan Arap yatırımcılar gayrimenkul alanındaki hakimiyetini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat sektöründeki kampanyalar yabancıların alım iştahını son iki yılın zirvesine çıkardı. Merkez Bankası verileri baz alınarak hazırlanan “Yabancılara Konut Satışından Elde Edilen Gelir” başlıklı rapora göre, yabancılar 2003-2017 döneminde Türkiye’den yaklaşık 42 milyar dolarlık mülk edinmiş. Laleli’nin cazibesine darbe vuran, ticaret hacminin artmasını engelleyen fırsatçı davranışlar şimdi de gayrimenkul piyasasını tehdit ediyor. Yabancı alıcılara konut satma yarışında ortaya çıkan suistimal ve fırsatçı davranışlar yüzünden Araplar küstürülünce

Ortadoğulu şirketler artık Türkiye’de tek tek konut almak yerine müteahhit olmaya başladı. Yılda yaklaşık 15 binin üzerinde konut projesinin yabancılara satıldığı Marmara bölgesinde bazı Arap emlakçılar satın aldığı hazır konutları Ortadoğu’ya pazarlıyor. Yatırımlarını İstanbul sınırının ötesine taşıyan Arap yatırımcılar Türk gayrimenkulüne gösterdiği yoğun ilgisi Karadeniz'de en fazla Trabzon'da kendini gösteriyor. Şehir'de, Suudi Arabistan vatandaşları başta olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Ürdün'den gelenlere rastlamak mümkün. Turizmle birlikte emlâk sektörü de hareketli günler yaşıyor. Şehrin birçok yerinde Arapça emlâk ilânlarına rastlanıyor. 

İş o noktaya gelmiş ki, doğrudan yatırım yapmaya gelen Araplar, maliyetleri düşürmek için artık arazi satın alarak kendi müteahhitliğini yapmaya başlamış. Arazilerin konut projelerine dönüştürülme çalışmaları en çok Marmara bölgesinde devam ediyor. Konut sektörüne olan ilgisi müteahhitlik ve emlak danışmanlığı alanlarına da kaymaya başlayan Arapların kısa zamanda Türk müteahhit, emlakçılarla yarışabilir hale gelirse hiç şaşırmayın! Alternatifsiz ve vazgeçilmez bir yatırım bölgesi olarak gördükleri Karadeniz'i artık iyi tanıyorlar, yeni projeler için gelişecek bölgeleri tespit ederek, düşük maliyetle uygun zamanlarda piyasaya girecekler. Konuta artan ilgide projelerin etkisi kadar mülk alan yabancılara tanınan vatandaşlık hakkı, uygulanan teşvikler, sektördeki indirimler de önemli etkenler arasında. 

Arapların Türkiye’de gayrimenkul alımları hızlandırmasının hiç bir yerde yazılmayan öbür sebebi ise güvenli liman gördükleri Türkiye'ye sermayeyi kaçırmaktır. Ticari işbirliğinde bulunduğumuz birçok zengin Arap, özel toplantı ve iş görüşmelerinde ülkelerindeki siyasi karışıklık ve istikrarsızlıktan dolayı Türkiye'ye para akışı yapmak istediklerini dile getirmektedir.

*

Ekonomik krizle boğuşan ve ayakta kalma mücadelesi veren Ordu'nun bir üst klasmana yükselebilmesi için yatırımlar önemli bir fırsat olabilir mi, bunu bekleyip göreceğiz...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.