Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ASLINDA HEPİMİZ KÖLEYİZ!

Tüketim alışkanlıklarınızın sizi nasıl "köle" ettiğini hiç düşündünüz mü? Tüketim dünyasının size sunduğu düşlerle, yaşamın gerçeklerini ayırt edebiliyor musunuz? Bilinçli tüketici misiniz? Aşağıda belirttiğimiz tarifeye uygun olup olmadığınıza varın siz karar verin. Bir mal veya hizmeti satın alırken temel gereksinimini ön planda tutan, kaliteyi, güvenliği, bütçeyi, sağlığı araştıran, haklarını bilen, savunan, reklamların etkisinde davranış göstermeyen, israf etmeyenler bilinçli tüketicidir.

Her bireyin tüketim alışkanlıkları farklıdır. Biri için 'olmazsa olmaz' bir tüketim maddesi, diğerinin ihtiyaç listesinde bulunmayabilir. Bu fark kişinin kazancı, kültürü, sosyal statüsüne göre değişebilir. Bu saydıklarımız içinde tüketimle bağlantılı tek unsur paradır. Alışveriş ve tüketim birbirini takip eder. Kazanç arttıkça, harcama alışkanlığı da aynı oranda yükselir. Eskiden neyi, ne zaman, nerede satışı konusunda üretici daha fazla söz sahibiydi. Günümüzde bu güç, tüketicinin eline geçmiş durumda. Tüketici artık üreticinin her an ele geçirilebileceği hedef değil. Tüketicinin tercihini belirleyen yeni stratejiler geliştirmek zorundalar. Satıcının satıştan sonra yükümlülüklerini yerine getirmeyip alıcının haklarına kulak tıkayarak tüketicinin mağduriyetine sebep oldukları Türkiye'de bilinçli tüketicinin alışkanlıkları neler olmalıdır?

Sosyolojik kavramlar ve abidik gubudik tahliller ile aklınızı bulandırmak istemem. Mevzuyu gayet sarih ve sahih anlatacağım. Kendimden yola çıkıp aldığım verdiğim nefeste kendimi arayacağım! Bilinçli tüketici alışverişe çıkmadan önem sırasına göre ihtiyaç tespiti yapar. Ürünün TSE damgasının, garanti belgesinin olup olmadığını kontrol eder. Gıdalarda son kullanma tarihine bakar. Sadece vergi sisteminin sağlıklı yürümesi adına değil tüketici haklarının korunması açısından da son derece önemli olduğunu fark edip alışveriş sonrasında ürüne ait fiş, faturayı mutlaka ister. Tüketimi amaç değil araç olarak görür, yerli malı kullanmaya özen gösterir. Piyasa araştırması yapıp, bütçesine uygun hareket eder. Güvenli firmaları tercih eder. Reklamları değil ihtiyacını önde tutar. Ürünün raf ömrü uzun olanını seçer. Satış sonrası yetkili servis ve yedek parçasının bulunduğuna dikkat eder. Kullanma kılavuzunu mutlaka okur. Aşırı tüketimden kaçınarak israfın önlenmesine yardımcı olur. İhtiyacı yoksa  kampanyalı, promosyonlu ürünlerin cazibesine kapılıp, oltaya gelmez. Dikkatini, yüzde bilmem kaç indirim olduğuna yöneltmek yerine, ödeyeceği paraya odaklar. Taklit, korsan, sahte ürünlerden uzak durur. Kapıdan veya telefonla  satış yapan  art niyetli kişilere itibar etmez.

Bütçesine uygun seçimleri terk edip, alışverişlerinde genellikle markalara yaklaşan Türk tüketicisi gereksiz harcamalar bataklığına saplanmış durumdadır. Çünkü istatistikler, çoğu sefer ihtiyaçtan değil haz duygusuyla kazançtan bağımsız, aşırılığa gidildiğine işaret etmektedir. Arzuları dizginleyebilmek noktasında sağlam irade sergileyemeyenlerin, kredi kartı kullanımında bilinçsiz davranışları bu duruma en büyük etkenlerdendir. Şuur, hayatın kabul görmüş gayeye uygun şekilde gitmesini sağlama çabasıdır. Hangimiz gerçekten bilinçliyiz? Türkiye'de bilinçli tüketici; reyonda öndeki ürünü mıncıklayıp, arkadaki ürünlerden birini almaktır mesela! 

*

Ürettiğimizden daha çok harcıyoruz. Tüketime iten bir medya sektörü var. Medyada birçok proje programlarla beyni uyuşturulan bir nesil var. Sadece maddeyi değil, insanı da tüketip               çöpe atan bir tüketim toplumu var. Maalesef!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.