Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ATIK DEYİP GEÇME

Her gün kullandığımız ve bize göre kullanım ömrü dolan kağıt-karton, cam, plastik, metal gibi ambalaj atıklarının farklı işlevlerden geçirilerek değerlendirilmesi mümkün. Türkiye'de son yıllarda kıymeti anlaşılmaya başlanan geri dönüşüm sektörüne ilişkin yatırımlar çeşitleniyor.

Atıkların çoğu aslında geri kazanım ile yeniden ürüne dönüşebilecek birer ham madde olabiliyor. Plastik atıklardan; otomobil yedek parçaları, su boruları, çöp kutuları üretilirken, metal atıklardan, her çeşit metal malzeme, pencere çerçevesi, sprey kutusu yapılabiliyor.

Lisanslı toplama firmaları hurdacılardan topladığı artıkları işleyerek içindeki değerli madenleri ayrıştırarak külçe halinde getiriyor. Bir ton elektrikli ve elektronik atıktan 900 grama kadar altın çıkarılıp ekonomiye kazandırıldığını biliyor muydunuz?

Yakın zamana kadar hurdaya çıkan elektrikli ve elektronik baskılı devre kartları yurtdışındaki rafinere satılırken, bu işlem artık ülkemizde yapılıp, ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor.

Küreselleşirken ufalmış bir gezegende, ormanların yok oluşu, toprak erozyonu, çölleşme, atmosfer bozulmalarına bağlı iklim değişiklikleri, çevre kirliliği ve çöp dağlarının yarattığı çevresel sorunlar gibi tehditler, bir kurumun, kuruluşun üstesinden gelemeyeceği kadar çok boyutludur.

1995 yılında 17 milyon ton atık miktarı, 2015’te 31 milyon tona ulaşmış. 2023’te 38 milyon tona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Hayat sürdükçe elbette atık olacak ancak önemli olan bu atıklar doğru “geri kazanım” projeleriyle yeniden ekonomiye kazandırılması gerekir.

Tekrar değerlendirilebilen atıkları geri dönüştürerek doğal kaynaklarımızı tüketmeden yeni ürünler elde edebiliriz. Örneğin; bir ton kâğıdın geri dönüştürülmesiyle 17 ağacın kesilmesi önlenebilir. Plastik ambalaj atıklarının geri kazanılması sonucu ise petrolden tasarruf sağlanabilmektedir. Dönüşen her ton cam için ise, 100 litre petrol tasarrufu sağlanır.

Geri dönüşüm, doğal kaynakların kullanılmasını azaltarak, enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra, istihdam yaratarak ülkemizin gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca, dışarıya bağımlı olduğumuz petrol ürünlerinin tüketimini düşürür.

Geri dönüşüm sırasında uygulanan fiziksel ve kimyasal işlem sayısı, normal üretim işlemlerine göre daha az olduğundan, önemli bir enerji tasarrufu sağlanır. Misal; bir alüminyum kutunun geri dönüşümüyle %90, kağıdın geri dönüşümüyle %60 oranında enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

Gelişmiş ülkelerde uygulama alanı giderek artan geri kazanım kavramının Ordu Belediyesi fırsat ve avantajlarının farkına varmalıdır.  Böyle milli çapta, toplumu ilgilendiren, geleceğin, kalkınmanın teminatı olan bir projede herkese önemli görevler düşmektedir. ‘Çöp’ deyip geçmeyin geleceği tehlikeye atmayın!

*

Gelecek nesillere karşı sorumluluk hissedenlere!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.