Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

AVRUPA'DA TÜRK DÜŞMANLIĞI

''Barbar! Vahşi! Yağmacı!'' bu kavramlar Avrupa'nın Türklere taktığı sıfatlardan sadece bazıları... "Savaş hukukuna göre insanlara karşı zehirli gaz kullanmak yasaktır, biliyorum, fakat Türkler insan sayılmaz! Yani, onlara rahatça kullanabiliriz" Bu yüz kızartıcı sözler çanak anten göbeği, Afyon sucuğu eninde bir puro elinde, 1915'de, Anzakların tüysüz oğlanlarıyla, sömürge Hintlileri Anadolu siperlerine saldırtan faşist İngiltere Başbakanı Churchill'e aittir...  Alman papaz Martin Luther'in, 1529’da basılan “Türklere Karşı Savaşa İlişkin” isimli kitabında şöyle yazıyor: “Türk, Tanrı’nın öfkeli kırbacı, yakıp yıkan Şeytan’ın uşağıdır''. Bizi' insan' olarak görmeyen bu zihniyetin, 1088 yılında Bizans hükümdarı I. Aleksios'un, ''Türklerin Hıristiyanlık için bir tehdit olduğunu, birleşip Haçlı Seferlerini başlatmanın şart olduğunu'' vurguladığı Papa'ya yazdığı mektuptan beri saldırıları kesintisiz sürüyor.

1683 yılındaki Viyana bozgunu, Batı’da Türk düşmanlığının da dönüm noktasıdır. Bu tarihten sonra Türk düşmanlığı eksilmemiş ama şekil değiştirmiştir. Şöyle ki, Viyana’ya kadar Türkler, Avrupa için askeri bir tehdit iken, Viyana sonrası kültürel bir tehdit olarak algılanmıştır. 19. yüzyılın en koyu Türk düşmanlarından İngiliz başbakanı William  Ewart Gladstone: ''Türkler insanlığın insan olmayan numuneleridir. Medeniyetimizin bekası için onları Asya steplerine geri sürmeli veya Anadolu’da yok etmeliyiz” diyerek nefret tohumu ekmiştir. Fransız Devriminin elebaşlarından Voltaire de, Osmanlı-Rus Savaşı sürerken Rus Çariçesi II. Katerina’ya gönderdiği mektupta: “Türkleri öldürerek bana yeniden hayat veriyorsunuz. Türk dilini ve onu konuşanları Avrupa’dan sürmek gerek. İnsanlığın iki büyük baş belası var: Birincisi veba, ikincisi Türkler'' diyerek kinini kusmuştur. Avrupa’nın sözde kültür ve sanat başkenti Viyana’daki Saint Stefan Katedralinde ortada ayakta duran Aziz John of Capistrano'nun ayaklarının altında ezdiği bir Türk. Örnek çok... Almanya’nın Regensburg şehrinde ayakta elinde kılıcı, son derece mağrur halde duran Haçlı donanması komutanı Don Juan'ın sol ayağını bastığı Türk kesik başı... Eski adıyla Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ın 66 kilometre doğusunda Sedlec'teki Kemikli Kilise'de,  'Türk'ün gözünü oyan karga' figürü sergileniyor...  

Avrupa’nın Türk düşmanlığı sadece kitaplarla sınırlı değil, çizimlerde de yer alıyor. Passau Üniversitesi mühründe Türk’ü, “Meryem’in ayaklarının altındaki bir canavar”  olarak tasvir ediyor. Avrupa'nın tarihinde bunların hepsine örnekler vardır.

Yabancı düşmanlığını keşfeden Batı’nın gözünde Türk, yok edilmesi gereken bir düşmandır! Bugün de değişen pek bir şey yok. Dışişleri Bakanlığının verilerine göre 2011-2016 arasında Avrupa'daki Türklere yönelik 755 yabancı düşmanlığı içerikli saldırı düzenlendi. Korku, ihmal gibi farklı sebeplerle bildirilmeyen, haberleştirilmeyen birçok saldırı yaşandığı tahmin ediliyor.

*

Önemli şeyleri bilmek hakkınız. Devletler için uyku bir düşüş, uyanıklık bir çömelmedir. Hoşgörüsüzlüğü besleyen Avrupa zihniyetine karşı bir ve diri olmalıyız!

Hazreti Allah Türkiye'yi ve Türk Milletini korusun ve yüceltsin!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.