Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

AVUSTURYA

10 Eylül 2000, Viyana... Önce turnalar gitti, sonra ılık yağmurlar, biz gittik peşimizde nal sesleri, nerde konaklasak orda bir kale. Kırık bir kılıç kuşatmayı anlatır, çelik atlılar tarlasından kendi yarasıyla, göğe kaldırmış tuğunu şimşek orduların. O günden beri  bir fotoğrafın yası tutulur Viyana'da, kuşatmadan kalan. Bir kılıcın parlayan yüzü, kaç çekicin vuruşu ve güneş kırıkları zihninde, Türklerin tarihini şekillendiren unsur “iki duvar arasında” diye özetlenebilir. İlki Çin Seddi, ikincisi ise Viyana Surları!            

Tuna nehrinin ikinci durağı, Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehrini bu sütuna sığdırmaya elbette imkan yok ancak keşfetmeye hazırlananlara bazı ipuçları sunacağız. Şehre ilk ayak bastığınızda metrodaki tuvaletin içinden bile klasik müzik sesi gelince bambaşka bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz. Sonra şehri tanımaya başlıyorsunuz. Geçmişi altıncı yüzyıla dayanan Avrupa'nın  en eski ailesi, Habsburg Hanedanı'nın asırlarca hüküm sürdüğü ülke, tam bir tarihi ve kültürel vaha! Başınızı nereye çevirseniz ihtişamlı saraylar, müzeler, parklar, her taraf ayrı görsel şölen. Viyana'nın yıldızları; Hanedanın yazlık Schönbrunn ve kışlık Hofburg sarayları kentte gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır. Metro sistemi oldukça gelişmiş kentte merkezdeki Karlplatz meydanından yeşil renkli 'U4' tramvay hattıyla sarayla aynı ismi taşıyan Schönbrunn istasyonunda inmeniz yeterli. Bir sonraki durak Heitzing, 1700'lerde kurulmuş içinde türüne az rastlanan hayvanların yaşadığı hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz. 'D' numaralı tramvayla hanedanlığın bıraktığı göz alıcı miraslardan Belvedere sarayını ziyaret edebilirsiniz. Ancak şehir sadece zamana meydan okuyan bu dörtlüden ibaret değil. Yirmi üç bölgeden oluşan Viyana'nın ilk dokuzu merkeze yakın, onuncu bölgeden itibaren dış çemberleridir. İnnere Stadt,                   eski, imparatorluk dönemi bölgedir, Leopoldstadt parkları, dinlenme alanları, Landstrasse gündelik hayatı, eğlenceyi gözlemleyebileceğiniz mekanlardır. Turist için en korkunç şey yabancı şehirde kaybolmaktır. Oysa ezgileri kulaklarınızı okşayan klasik müziğin 'kalbinde' kaybolmak, her an sizi şaşırtacak güzellilere kavuşmanıza kapı aralayabilir. Çoğumuzun ''Üste para verseler o ızdıraba bi dakika katlanmam'' diyeceği opera burada çılgınlık düzeyinde bir tutkudur. İlk etapta kulağa mantıklı gelemese de, koltukların çok pahalı olmasından dolayı ayakta opera biletleri de satılması sizi şaşırtmasın. Operaya meraklı ama, yüksek bütçe ayırmak istemiyorsanız bu seçeneği kesinlikle değerlendirebilirsiniz. Karşı konulmaz leziz kokusu burnunuzu kaşıyan kahvenin Avusturya'da yeri büyük. 1683 Viyana kuşatmasında Osmanlılar kendilerine ağırlık yapan diğer eşyalar gibi kahve çuvallarını da bırakarak geri çekilmişlerdi. Viyanalılar çuvallardakileri deve yemi sanmışlar, bilememişler. Derken Türkleri  bilen bir ajan tarafından kahve olduğu bildirilmişti. Taksi ulaşımı toplu taşımaya oranla çok daha yüksektir. Bütçenizi hafifletmek açısından çeşitli indirimler sağlayan metro kartlarını kullanmanızın cebinizi güldüreceğini unutmayın! Biraz da alışveriş; Kartner, Kohlmarkt ve Graben caddeleri şehrin en işlek alışveriş noktalarıdır. Avusturya'nın denizi yoktur ama, saçları Tuna Nehridir, gözleri Viyana! Yağlı boya tasviri doğasıyla seyahat tercihlerinde üst sıraları zorlayan destinasyon noktalarından Avusturya, Türklerin yitik malıdır! Elbet bir gün geri döneceğiz, bu böyle yarım kalmayacak! Tıpkı şarkıdaki gibi; ibibikler öter ötmez ordayız...

Seyahat önce kalplere iner, gözler yola dönüşür, dil susar yolculuk başlar. Haftaya; az gidilen, az bilinen, az insanın yaşadığı bir kuzey ülkesini beraber keşfedeceğiz!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.