Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Bal İhracatında Marka Şart

Arıcılığın tarihçesi insanların mağara hayatı yaşadığı on binlerce yıl öncesine kadar gitmektedir. M.Ö. 7000 yıllarına ait mağaralara çizilen resimler, çok eski tarihlere ait arı fosilleri ve benzeri tarihi bulgular bu görüşü doğrulamaktadır. Bitki örtüsü ve iklim çeşitliliği nedeniyle arıcılık sektöründe yüksek potansiyele sahip Türkiye, lezzet ve kalite açısından bal üretiminde dünya sıralamasında başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Yıllık 90 bin ton bal üreten Türkiye, sektörde öne çıkan Arjantin,Çin, Meksika ve Hindistan’ın ardından beşinci sıradadır. Her üründe olduğu gibi balda da arz talep ilişkisi mevcut. Üretimin talebin üzerinde olduğu dönemlerde bal fiyatlarında düşüş olabiliyor. Ayrıca analiz maliyetleri de elbette bal fiyatında etkilidir. Ancak “Pahalı bal daha iyidir” bakışı tüketiciyi hatalı seçime sevk edebilir. 

Ekonomik gücünü fındıktan alan Ordu'da maalesef bal sektörünün teknik yönden gelişimi ve şu andaki durumu çok yetersiz. Üretim hızı gelişiyor, ancak arıcılığa her yönden uygun olan Ordu'nun ihracat rakamları oldukça düşük seviyede. İhracatta fiyat rekabeti dezavantajını ortadan kaldırmak için hammadde ürün şeklinde yerine markalı ürün ihracatına yönelmeliyiz. Bal deyince hedef pazarın zihninde olumlu algı oluşturan bir dizi marka niteliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Doğru bir başlangıç için rekabet yarışında diğerlerinin önüne geçebilecek marka iletişim planları yürütülmelidir. Her yıl belirli takvimlerde uluslararası ölçekli bal festival etkinlikleri düzenlenmeli.

Sağlıklı beslenme reçetelerinin vazgeçilmezi arasında yer alan ve Türkiye’nin en fazla döviz girişi sağladığı gıda ihraç ürünlerinden balı üretenlerin derdi her yıl yapılan tartışmalara karşın sorunları sürekli büyüyor. Çok fazla sermaye ve tarım arazisine gerek duymadan yapılabilen arıcılık, kırsaldan kente göçü önleyecek faaliyetler içinde önemli yer tutar. Dış pazarda kesinlikle Türk balının yeterince tanıtımı yapılmıyor. Örneğin; çeşitli sebeplerle gittiğimiz Arap ülkelerinde market raflarında sadece tek yerli malı gördüğümüzü belirtelim. Gerek Doha, gerekse Dubai'de kentin işlek alışveriş merkezlerinde kilosu 500 TL gibi astronomik fiyatlarla çiçek balı satıldığına defalarca şahit olduk. Körfez ülkeleri müşterisi hazır bal gibi pazar! Dünyaya açılmak, dış pazardaki pastadan pay almak isteyenler başta Katar, B.A.E., Bahreyn ve Umman'ı ihmal etmeyin. Dikkatlerinizi ve pusulanızı buraya çevirin. Özellikle gıda sahasında faaliyet gösteren yerli firmalarımız bu pazardaki boşluğu iyi değerlendirmeli. Sizin girmediğiniz piyasanın marketlerini, tee Avustralya'dan, Hindistan'dan gelen hoşaf kıvamında besin değeri düşük bal dolduracak. Daha fazla geç kalmadan 'bavulunuzu kapıp koşun' derim.

*

Sınır ötesinde ticarete dair düşünmeye ufak ufak cesaret edenlere!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.