Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

BELEDİYE BAŞKANINDAN BEKLENTİLER

Ekonomisi 'uçurum kenarında gözü bağlı yürüyen' Ordu, önemli bir eşiktedir. Ordu’yu, başını Boztepe ardından uzatan Güneş gibi aydınlık ve coşkulu görmek için yeni belediye başkanından bazı beklentilerimiz olacaktır. Aslında öyle devasa şeyler bekleyen kimse yok aramızda. Ordulunun niyeti ve gayretinin ne kadar iyi olduğunu eminim kendileri de anlayacaktır. Başkanın Türkiye’nin demiryolu olmayan tek bölgesi Doğu Karadeniz'e kazandıracaklarının farkına varması, enerji ve zamanın ciddi bölümünü bu yönde yoğunlaştırması her Ordulunun gönlünde pencere açacaktır!

Başkanın, şehrin kendisini bulmasına azami katkı sunacağı öbür proje; trafik. Ordu'da trafiğin felç olmadığı yer kalmadı. Kangrene dönüşen trafik keşmekeşini sonlandırması, yaya ve araç ulaşımını rahatlatması, yakıt tüketimine bağlı oluşan hava kirliliğinin azaltılması için bazı hassas noktalara düzenleme şart. Işık sisteminden arındırılmış, temel prensip yayaların ve araçların otoyolu güvenle karşıya geçmelerini sağlayan yolun yer altına girip sonra tekrar yeryüzüne çıktığı bir 'battı çıktı' kent trafiğine değerli bir rahatlatma sunacaktır.

Meydansız şehir salonsuz bir eve benzer. Kırsaldan kente orantısız göç, altyapı yetersizliği, çarpık kentleşme gibi nedenlerden dolayı çile yumağı Ordu'da ruhumuzun özgürleşmesine izin ve imkan veren, ayırt edici bir kent meydanı şart.

Şehrimizin simgesi nedir sorusunun net cevabı henüz yok. Hem Ordu'da yaşayan, hem de dışarıdan gelenler için bir tarif ve ilgi merkezine dönüşecek, yerleşim yerinin kimliğini yansıtacak bir saat kulesi sembolünden mahrumuz.

Günümüz şartlarını karşılayan bir kentsel dokuya sahip bulunmayan Ordu'da çarpık yapılaşmanın getirdiği olumsuzlukların önlenmesini destekleyici trafik akışını hızlandırabilecek yeni yollar, farklı düzeyde kavşaklar, şerit sayıları bol geniş bulvarlar şehri okumaya yardımcı olacaktır. 

Yürek yangını Ordu'muzun sırtına saplanan dev dikmeler üzerinde çelik tellerin çektiği teleferikten kent siluetini tahrip eden çirkin çatı görüntülerine nasıl dayanır insan? Bir yara, her gün daha fazla kanarsa.

Düğün-şenlik kutlamalarıyla 'türkü bara' dönen sokaklara taşan trafik ihlallerini de unutmayın. Huzurun önemine ve gerekliliğine inanarak, kulağımıza "dile benden ne dilersen?" diye fısıldayan şehir özlemiyle, kuş seslerinden bir yastık arayan bebeklerin rüyalarını, ulaşım araçları kornalarının ve konvoy çığlıklarının bölmemesini de düşlüyoruz.

Araçların park etme hürriyeti, insanların kaldırımda yürüme hürriyetinin önüne geçti. Kaldırımlardaki araç istilası ve lokantaların sokaklara taşan sandalyelerinin sonlandırılması insanların gülüşüne azami hizmet edecektir.

Yürüyüş akışının yoğun olduğu her köşe başında 'cirit atan' işportacılar toplatılsın veya para cezası işlemleriyle caydırıcılık tesis edilsin.

Bir kedinin yere yuvarlanışı gibi hırıltıyla bekleyen denizin üstündeki vapurdan özgürlüğü kanatlarıyla gökyüzüne çizen martılara simit atmayı ümit ediyoruz.

Yüzüne 'sonbahar' düşmüş işsiz gençlerin hayalleri, gözleri bağlı şekilde idam mangasının karşısında vurulmayı bekler gibi duruyor! Yeni iş sahaları açmalısınız.

Emekliler, başı yukarı doğru kaldırarak yağmurun damlalarından birini yakalayabilmek için dudakları aralık tutar gibi duruyor. İlerleyen yaşı nedeniyle çok yönlü kayıplara uğrayan, çevresiyle ilişkileri azalan yaşlıların hayata katılımları sınırlandığından yaşam kalitesi düşüyor. Sosyal hizmet programlarına ulaşma imkân ve hizmet çeşitliliği olan bir emekli lokali düşünmelisiniz.

Çevreyi korumada sicili berbat Ordu'nun, neresine baksanız bir 'çevre cinayeti' görürsünüz. Kendisini turizm şehri zanneden Ordu'da, Cumhuriyet mahallesinde yerleşim alanı içerisinde ''moloz dağı'' insan yaşamına verilen değerin ibret vesikasıdır. Bu zihniyet felaketini durdurmalısınız.

Güneşin sahipsiz portakal gibi nehre düştüğü saatlerde, Ordu'ya yolu düşenlerin adımları, zümrüt bir ırmak kıyısına gitmiyor. Melet ırmağını, Ordu ile barıştırmak, sevincini Ordulularla bölüşüp çoğaltmak lazım.

Bahardan imdat dileyen 'bülbüller' gibi, susarak anlatıyoruz ümidimizi. Yaz aylarına denk gelirse tadını daha çok çıkaracağınız, yaşanması mümkünken yaşanmayan Boztepe'de, naçar oturup, 'intihara çullanacak' gibi duran denizle bakışıyoruz.

*

Her şeyin özeti; Görevinizin, bölgeler arası gelişmişlik farklarının yaşandığı Karadeniz'in 'kısa' şehrine umut ve müjdeleri de beraberinde getirmesi dileklerimle.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.