Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

BELEDİYELER FUTBOLDAN ELİNİ ÇEKSİN

Endüstriyel futbolun gelişmesiyle birlikte futbolun, saha dışı öğelerle entegre olması her geçen gün biraz daha artmaya başladı. Gel zaman git zaman, futbol kitleselleştikçe siyasetin ilgi alanına girdi ve belediyeler şehir takımlarının ''patronu'' oldu. Mahalli politikanın, bir futbol kulübüne hükmü üzerinden oy peşinde koşması, futbolun yaralı uzvudur. Bu takımlar bütçelerini nasıl oluşturuyor? Harcamalar nereden karşılanıyor? Vatandaşlardan kesilen vergilerin ne kadarı kulüpler için harcanıyor? Yasalar bu oluşuma izin veriyor mu? Yoksa kılıfına mı uyduruluyor? Belediyelerden ihale alan şirketler bu takımlara bağış yapıyor mu?

Türkiye’de, dernek statüsünde faaliyetini sürdüren futbol kulüplerinin şirketleşmemesi, Avrupa kulüpleriyle aramızdaki sportif ve ticari sahadaki farkın kapanmasını imkânsız kılıyor. İş bilmez müflis yöneticiler kulübü borç batağına soksun, eline yüzüne bulaştırsın. Sonra ceremesini yoksul halkın sofrasındaki ekmeğinden kesip ödediği toplanan vergilerden belediye ödesin. Adalet bunun neresinde? Belediyelerin futbol takımlarına destek vermesi kanunsuzluktur. Belediye imkânları ve bütçesi futbol kulüplerine harcanamaz. Ligde boy gösteren takımlara harcanan paraların miktarı bilinmemektedir. Yol, su, kanalizasyon, park vs. altyapı hizmetleri için bedel ödeyen vatandaşın paraları amaçları dışında kullanılıyorsa büyük bir kusur işleniyor demektir. Yok hayır "belediye bütçelerinden finansal kaynak aktarılmıyor" deniyorsa; bu ''değirmenin suyu'' nereden geliyor?

1580 sayılı belediyeler kanununa göre, görevleri belli. Şöyle bir ibare var yasada: “Gerektiğinde, sporu teşvik etmek gayesiyle, amatör spor kulüplerine aynî ve nakdî gerekli desteği sağlar.” Dikkat edilirse, yardımın niteliği amatörle sınırlanmış. Hiçbir belediyenin futbol kulübü kurma, finansörü olma gibi görevi yoktur. Kulüpler ancak mülkiyeti sahiplik modeli şirketleşmeye giderek vizyonlu hamlelerine ve büyük hedeflerine ilerleyebilir. Eğer herhangi bir belediye, gaflete düşüp ahalinin birikimini sorumsuzca takımlara savurursa ağır vebalin altında kalır. Ayrıca belediyelerin yanı başında dolaşan, iş tutan şirketlerin işlemlerinden bağış almak durumuna düşebilir. Bu tehlikeli adımın bir daha önüne geçemez. Oyuncu transfer edecek bütçeye sahip belediyelerin, o kaynaklar ile içme suyunda, emlak vergisinde indirime gitmesi daha gerçek bir belediyecilik değil midir?

Altyapı ve şehircilik çalışmalarıyla ilgili hizmetler için çocuklarının önlüklerinden, kızlarının gelinliklerine, evlerinin tuğlalarından, çorbaya bandığı ekmeğe kadar vatandaşın boğazından kesip ödediği toplanmış vergiler belediye takımlarının mali tablosunu denkleştirmek için kullanılması hangi vicdana sığar? Üretemeyen bir ülkenin üretemeyen spor takımları, bu böyle nereye kadar gider ki?

*

Yazmak: Sessizliği kanatmaktır…
Hepsi bu.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.