Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

BENDEN JİMNASTİKÇİ OLUR MU?

Adım atmadan önce fazla düşünenler, hayatlarını tek ayak üstünde geçirirler. Kurtuluşunu turizmde arayan Ordu'nun, avını bekleyen timsah gibi hareketsiz durması turist çekmek için yeterli değil. Rekabet sadece ürünler, firmalar arasında gerçekleşmez, ülkeler, şehirler de birbirleriyle yarışırlar.

          Kent turizminin yol haritasını dört ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi: Tanıtım... Turizm çeşitliliği tespit edilen mekanlar görüntülenip, paket tur programları hazırlanmalı, yabancı seyahat acenteleri, tur şirketlerine bilgi sunulmalı, yöreye davet edilmeli. Etkili iletişim aracı belirlenip turizm değerleriyle alakalı yayınlar yapılmalıdır.  İkincisi: Pazarlama... İlin sadece tabii güzellikleri, tarihi ören yerleri değil yörenin kendine has hikayeleri keşfedip gün yüzüne çıkarmalı. ''Neden Ordu'ya gitmeliyim?'' sorusunun içini dolduracak, turist tercihleri keşfedilmeli. Turistin talep eğilimlerini ön planda tutan, ihtiyaçlarını karşılayan memnuniyetin kurulmasını sağlanmalıdır. Üçüncüsü: Markalaşma... Logo ve sloganla marka şehir olunmaz. Bunlar faydalı yan araçlar olmakla beraber, stratejinin kendisi değildir. Bütçe ve kaynaklar tesis edilip şehir kimliğini diğerlerinden ayıran, imaj çalışmalarına katkı sunacak özgün yapılar inşa edilmelidir. Dördüncüsü: İnsan... Günlük hayatın kalıplarından, kurallarından uzaklaşmak için seyahat eden turiste fiziksel, zihinsel çaba yönlü hizmeti ulaştıran esnaf, taksici, otel, lokanta işletmeciler, çalışanlara turizm bilincinin artmasına yönelik eğitim verilmelidir. Tek soru; siz hiç yukarıda saydıklarımızı bu şehirde duydunuz mu?

          Ekonomik süreç ve sistemler bütünü turizm, bir yaşam biçimine dönüşürse, turiste yaklaşım bilinci de bu yönde gelişir. Burada okuduklarınız ilk etaptır. Ekonomik gelişimini tamamlamayan kentimiz, resmi kurumların kalkınmaya öncülük edecek hamleleriyle ancak hedefe ulaşabilir. Turizm hobi niteliğinde bir alışkanlık değil, toplumların yapısı, davranış ve bakışını belirleyen bir sosyal terazi ve kültürel kimliktir.

          Turizmi iflas etmiş bir şehirle övünmek, hamamda türkü söylemeye benzer. Zinciri atan bisikletin boşa dönen pedalı gibi turist bekliyoruz! Turiste geldiği kentin ruhunu hissettirecek alanlar sunamayan ve sosyal aktivitelerin keşfine yönelmeyen kent hedefini değiştirmelidir. Turizm şehri olmanın temelinde altyapı vardır. Trafik akışını hızlandırabilecek, bol şerit sayılı farklı düzeyde kavşak, geniş bulvar ve bağlantı yolları olmayan yere turist gelir mi?

          Ordu turizmi için herkesi bir dakikalık 'kaygı' duruşuna davet ediyorum! Her köşe başı işportacılara ve sokak araları düğün-şenlik kutlamalarına teslim olmuş, dereleri siyaha bulanmış, yolları tren vagonunu andıran dizili araç parkları, denizinde tek bir vapur yüzmeyen, her saat başı göç veren, tek müzesi vasat, nefes alacak ferah parkı ve meydanı bulunmayan kimlik bunalımına girmiş, neyin nerede olduğu belirsiz bir tavan arası gibi karmakarışık bir şehirden bahsediyoruz. Gürültü kirliliğinden ''lunaparka'' dönmüş yere turist niye gelsin? Pekala, umut var mı? Umut tuz gibidir, insanı doyurmaz ama, ekmeğe tat verir!         

*

Eğer benden jimnastikçi olursa, Ordu'dan da turizm şehri olur...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.