Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

BİNALAR DA KONUŞUR!

        Bina denilince sadece barınmak, işyeri, ofis gibi çeşitli gayeler için kullanılan mekanları düşünemeyiz. Bir binanın mimari formu, yapımında kullanılan malzemesi, planı o binaya karakter veren özelliklerdir. Bir yapıya tarihsel süreç içerisinde kültürel boyutta en fazla su öğesi değer katar. Zamanın akışı, insanların su ile ilgili kültürel bağlarını değiştirmemiştir. Suyun medeniyet tarihinde ve cemiyet hayatında kesin bir ifadesi vardır. Meselâ, uzaktan suyun sesini dinleyerek yaklaştığınız bir şehirde mutlaka bir Türk-İslâm kütlesinin yaşamış veya yaşamakta olduğunu anlarsınız.  İşte suyun bu şaşmaz ve şaşırtmaz ifadesine dayanarak çeşmelerimizin, şadırvan ve sebillerimizin Türk yurdundaki düşkünlüğünü anlıyoruz. Türkün sosyal hayatında su, maddi ve manevi bir değerdir.

          Kentleşme dur durak bilmeden devam ederken, içinde yaşadığımız yapılı çevre de sürekli değişiyor. Betonlaşma doğal çevrenin sınırlarını zorlarken, nitelikli ve sürdürülebilir binalar inşa etmenin önemi her geçen gün artan bir konu.  Kamu yapıları içerisinde yapılaşmayı şekillendiren ve denetleyen kurum olarak özellikle de belediye hizmet binalarının örnek hatta öncü olmak gibi teşvik edici bir görevi olmalıdır. Mimari dokusu dikkat çekici ve çevre düzeni kültürel tarzı yansıtmalı, gören bir daha bakmalı!

          Maalesef, Ordu Büyükşehir ve Altınordu Belediyesi hizmet binalarının mimari bir görsel şölen olduğunu söylemek oldukça zor. Ama, ''zararın neresinden dönülürse kardır'' hesabıyla hareket edersek Türkiye'de pek çok şehirde bulunmayan ve Karadeniz'de ilklerden bir tanesi olmaya aday bir yapıya dönüştürebiliriz. Nasıl mı? Taş yapıların çoğalmasıyla vatandaşta oluşan rahatsızlığa karşı hayata geçirilecek çevre düzenlemeleri arasındaki bir havuz projesi uygulayarak... Belediye binası önüne yapılacak yapay kayalıkların arasında suların toplandığı

fıskiyeli ve ışıklandırmalı süs havuzunun meydana hoş bir renk katacağına, yerli ve yabancı misafirlerin büyük takdirini kazanacağına şüphe yok. Hayatın ve  yaşam kalitesinin en temel maddelerinden biri olan suya erişim binaların da hakkıdır. Tatlı nağmeleriyle taştan fışkıran su şırıltısı rahatlama ve stres seviyesini azaltmada, insan bedeninde enerji titreşimini değiştirdiği yeni bir keşif değil. Suyun bu önemli özelliği asırlardan beri bilinmektedir. O nedenle eski dönem evlerinde küçük su kanalları ve çeşmeler sıkça kullanılırdı.

          Yolu düşenler iyi bilir. OBB binası giriş bölümünde biriken araçlar çirkin bir görüntü sergiliyor. Defalarca şahit olduğumuz bu manzara her defasında ''gözlerimizi kanatıyor''. Her iki belediyenin mimari tasarımları ile şehir ahalisi arasında bağ kurmak çok zor. Mimariyi suyla birleştirelim. Belediye önünde bilhassa akşamları rengarenk bir görüntü veren fıskiyeli  süs havuzu etrafına oturakların yerleştirilmesi, alanın çehresini şekillendirecektir. Gün boyu belediyeye çeşitli işlemler için gelenlerin soluklanıp dinlenebileceği ferah bir meydana kavuşmalı. 'Şehri Emin'  bu uygulamayı hayata geçirmeyi düşünmeli.

*

İnsanların gülüşüne hizmet edenlere selam olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.