Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

BU İŞİ YAPAN KÖŞEYİ DÖNECEK!

Apartman ve site yönetimlerinde yaşanan sorunlardan kurtulmanın yolu var.

Ne yönetici olmak ne de yönetici seçmek zorundasınız. ''Peki kim yapacak bu işleri?'' diyorsanız, cevabı bu yazıda. Ekonomi ve teknolojinin gelişmesi, yaşam alanlarının değişmesine, farklılaşmasına, buna bağlı olarak da ihtiyaçların artmasına yol açmıştır. Yaşamın giderek hızlandığı günümüzde komşuluk ilişkileri de buna paralel olarak üzücü şekilde geriledi. Özellikle apartman yönetimi esnasında, aidatların toplanması, temizlik ve yönetim karmaşası gibi çeşitli problemler apartmanları 'konserveye' çevirdi. Bina yönetimi herkesin üstlenmekten kaçındığı, bir sorun haline geldi. Bu durum, büyük şehirlerde yeni bir sektörün doğmasına sebep oldu; Profesyonel apartman yöneticiliği. Amerika ve Avrupa'da zaten yaygın bu meslek grubu, ülkemizde binada oturanların yüzde 51 çoğunluğuyla seçilen profesyonel yönetici, daire sahiplerini büyük bir yükten kurtarıyor. Bu düşünceden hareketle binadaki huzuru sağlamak, komşular arası gerilimi azaltmak, sosyal, finansal, hukuki bakımdan çağdaş değerlere uygun yönetim için uzman yönetim şirketlerine bırakılmaya başlandı. Alaturka yönetimin yanı sıra personel iş çizelgesi, teknik bakım programı, kat maliklerinin ihtiyaç ve beklentilerinin alındığı müşteri hizmetleri firmalar tarafından sonuçlandırılmaktadır. Tüm ödemelerin, harcamaların detaylarına 'istenildiği an' web tabanlı sistemden ulaşılması, zihinleri kemiren aidatların nereye gittiği şüphesi yerini şeffaf, güvenli sisteme bıraktığında konforlu ve huzurlu bir yaşam sürümü sağlanacaktır. Genel olarak apartmanlarda en çok fatura hilelerine rastlanmaktadır. Teklif almadan, yakınlara sipariş edilen işler, bu işlerden komisyon kapma, şişik fatura, olmayan işi yapılmış gibi gösterme, şahsi işlerini apartman işiymiş gibi faturaya dönüştürme sıklıkla yaşanan bazı sahteciliktir. Profesyonel yönetim sisteminde defter tutma, icra takibi, aidat toplama işleriyle komşuluğa zarar verecek riskleri ortadan kaldırmakta, insanların yaşam kalitesini yükseltmeye katkı sunmaktadır. Böylesi bir karmaşık sorun yumağının çözümü; yönetimin profesyonelleşmesidir. Ekonomide dönüşüm devam ederken yeni iş fırsatları da iştah kabartıyor. Çok sermayeye gerek duymayan piyasada doygunluğa henüz ulaşmamış bu iş fikri yatırımcısına büyük kazanç fırsatı sunuyor. Özetle; Apartmanlarda yönetim ve yönetici stresine son! Ordu'yu profesyonel apartman yöneticiliği ile tanıştıran ilk ismi herkes gibi ben de çok merak ediyorum. 

*

İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insanlar bekler. Kazanan hep mazeret olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.