Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

BU YAZI MİS KOKULU

Son ders zilinin çalmasını dört gözle bekleyip döndüğü evde, önlüğü seri bir şekilde çıkarıp ardından ekmek arası peynir ve zeytinle açlığını yatıştırıp soluğu sokakta alan miniklerdik. Annemizin bizi azarlayarak eve çağırdığında, oyuna dalınca yemek yemeyi unuttuğumuz yıllardı. ''Üçe kadar sayıyorum’’ diye tehdit ederken bile araya iki buçuğu sığdıran vicdanlı çocuklardık biz.    

          O dönemler, orta yaş ve üzeri grubun gözünden film şeridi gibi akıp gidiyor şimdi. O yılların çocuklarının günün farklı saatlerine göre yaydıkları oyunlar, bugünün çocukları tarafından bilinmiyor, ancak büyüklerin hatıralarında bir isim olarak öğreniliyor. Bize yemeyi unutturan şimdilerde hatırlanmayan, o keyifli oyunlar çocukların gelişimini hızlandırır, hayat tarzlarını etkilerdi. Değişen toplumsal yapıyla birlikte geleneksel sokak oyunlarımızı hiç bilmeyen yeni nesil dijital oyunlar yüzünden eve kapanıyor.                                                                     

          Günümüzde teknolojinin gelişmesi, betonlaşma ile oyun alanlarının yok edilmesi, komşuluk ilişkilerinin azalması, güvenli sokak imajının yok olması ile çocukların                oyunları da değişti. Daha çok açık havada oynanan oyunlar artık yerini teknolojiye bıraktı. Hareketsiz kalan çocuklar içine kapanık olur ve duygusal problemler yaşayabilir. Bu sebeple sokaktaki çocukla bilgisayar başında oynayan arasında belirgin farklar vardır. Bilgisayar oyunları pasiftir ve tek başına oynandığı için sosyal ve iletişim becerilerinde geride kalabilir.

          Oyun çocuğun boş vakitlerini doldurduğu bir süreç değil, paylaşmayı öğrendiği, yetenek   ve sosyal kimlik kazandığı önemli bir aşamadır. Meselenin ciddiyetini kavramaktan uzak ebeveynler, izole bir odada büyüyen çocuğun çevresiyle ilişkisini eksiltmesine fırsat vermemek için park benzeri açık hava mekanlara yönelmesine teşvik etmeli.                                                              

          Problem aslında tahmin edilenden daha büyük. Çocuklara hazırlanan hayat dokunmatik ekranlardan yönlendirebilen sanal bir dünya olmamalı. Beden gücü harcamadan oynayan yeni kuşak çocukları hem özgüven eksikliği hem de oburluk riski taşıyor. Spor belki bu esaretten kurtuluş için bir çözüm olabilir. Yazı, geleneksel çocuk oyunlarının tanıtılması, eğitimde kullanılması, geliştirilerek korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını amaçlamaktadır.

*

Kaldı işte; Çayımız bardakta, çocukluğumuz sokaklarda, gülüşlerimiz fotoğraflarda...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.