Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

CARİ AÇIK NE KADAR 'AÇIK'

Şimdi sizin ‘cari açık ne demek? Kapı, pencere gibi açılır kapanır bir mekanizma mı? diye devam eden sorularınızı kısaca cevapladıktan sonra ülkemizdeki cari açık değerlerinden bahsedeceğiz. Cari açık, bir ülkenin ürettiği malların ihraç sonucu getirdiği gelirin, yurtdışından ithal ettiği mal ve hizmetlerden az olması durumudur. Cari açık üç kolda incelenir.                             Nedir bunlar? İthalat/ihracat kalemleri, taşımacılık, turizm, sigortacılık vb. hizmetler ticareti ve yabancı ülke vatandaşlarının getirdiği döviz giriş/çıkışıdır. Cari açık göstergesinin düşüklüğü, dünyada sözü muteber bir ülke olduğunun belirtisidir.                                                              

          İsterseniz bi' de cari açık nasıl hesaplanır onu açıklığa kavuşturalım. Bu hesaplamada                  ülkenin dış ekonomik ilişkilerinde ödemeler dengesi göz önüne alınır. Bunlar; Cari Denge ve Sermaye hesabıdır. Cari dengeyi oluşturan 4 ana unsura hiç bulaşmadan, kestirme yoldan Türkiye'nin cari açık karnesine göz atalım. Türkiye'nin cari açığının zirvede seyretmesindeki en büyük etken ithalatın büyüklüğüdür. Enerjide çok büyük oranda dışa bağımlılık cari açığı yukarı doğru itiyor. Cari açık verince; başka bir ülkenin kaynağını, tasarrufunu kullanıyorsunuz demektir. Bu durum, ahırda kendi ineği dururken, komşunun sığırından süt sağmaya benzer!                                                                                                                   

          Cari açığı hafife almamakta yarar var. Çünkü Türkiye'nin, geçmişinde yaşadığı krizlerin çoğu para kıtlığından kaynaklanmıştır. Sermaye girişinin azalması önemli bir endişe kaynağı olabilir. Özellikle son dönemlerde döviz kurunda yaşanan kaygan zemin yabancı sermaye çıkışının artışına işaret ediyor. Enflasyon ve cari açık arasında da çift yönlü bir ilişki var. Enflasyonu indirmek için faiz artırsanız bu sefer cari açık tehlikeli sulara sürüklenebilir.                     Pekala, bu cari açık canavarı nasıl diz çöktürülür? Üretimi, büyümeyi artırıcı, yatırımları destekleyici adımlar gerçekleşirse Türkiye, krizlere en açık ülke konumundan kurtulabilir.                    On iki aylık cari işlemler açığı ise 55.4 milyar dolar oldu. Öncelikle ithal ara mallarını içeride üretmekten ziyade üretimin yüksek olduğu sektörlerin teşvik edilmesi gerekir. Türkiye, gelirinden fazlasını harcadığı için açık veriyoruz. Yabancı para cinsinden alınan petrol makam araçlarında hoyratça israf ediliyor. Cari açık budur. Geliri kadar harcamayan ülke cari açık sarmalından kurtulamaz. Gelirimiz sınırlı. Tüketimi de sınırlayacağız. Ekonomiyi hızlandırmak için yatırım şart. Yatırım ise ancak tasarrufla yapılır.

*                                                                                                                                                                              Özetlersek; Cari açık mevzusu, gündemin yeni bir maddesi değil. Hep vardı. Tedbir alınmazsa hep devam edecek. Bu sebeplerden dolayı cari açık meselesi üzerinde kafa yormayı gerektiren ciddi bir risk. Çünkü, güçlü bir ekonomik duruş ortaya koyamayan devletler kendi ideallerine değil, başkalarının emellerine hizmet etmek zorunda kalırlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.