Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ÇOCUKLARI TELEVİZYONUN ÖNÜNDEN ÇEKİN

Kitle iletişim araçlarının en gözde eğlence aracı televizyonun, çağın gelişmesine müthiş katkısı ve faydalarını gözden kaçırmak elbette mümkün değil fakat bizden alıp götürdüklerini de görmezden gelemeyiz. Her gün saatlerce evlerimize sızan davetsiz misafir televizyonlar, çocukların yetişme yapısında ağır tahribatlar açan 'zehirden' farksız hal almaya başladı. Zamanının büyük kısmını televizyon karşısında geçiren çocuğun, oyun ve aile içi iletişimler yerine kişilik gelişimlerine hizmet etmeyen programların esiri olmaktadır. Televizyonda yer alan şiddet artık önüne geçilemez   bir safhaya geçmiş, aynı şekilde çocukları da şiddete yönlendirmeye başlamıştır. Dehşetli, saldırgan, korkunç filmleri seyreden çocuk üzerinde yaşadığı dünyanın ve içinde bulunduğu toplumun gerçeklerine, meselelerine, dertlerine yabancı kalacak, bazen onu saldırganlığa eğilimli hale getirebilecek, bazen de merhamet hislerini törpüleyebilecektir. Özellikle televizyon dizilerindeki yalan, entrika, aldatma görüntüleri çocuğun o küçücük zihninde doğruymuş gibi algılanabilir. Çocuğun böyle bir kültür içinde yetişmesine yol açabilir. Çocukların kalbi, aklı, elleri ve gözlerine 'paslı çivi' gibi saplanan televizyonun miniklere zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Televizyon karşısında büyüyen çocukların sosyalleşme yönleri eksik ya da yetersiz kalacaktır. Duygusal ilgi ve sevgiyle birlikte geçirilecek vakit yerine, çocuğun televizyon karşısında kalması çok sakıncalı bir durumdur.                  2- Magazin programı adı altında saçma sapan yayın, seviyesiz eğlence kültürünü aşılar.

3- Yaşı küçük çocuklar çoğu kez tv'de gördüklerini somut yorumlar. Yani, çizgi filmde gördüğü bir sahneyi kendisi de deneyebilir. Korku, gerilim ya da şiddet içeren görüntülerden aşırı derecede etkilenebilir.                                                       4- Birçok tv programı çocukları gerçeklerden koparır.

5- Televizyonda dönen reklamlar, sadece kazanç uğruna birçok değeri çiğner.
6- Tüketim uğruna birçok yanlış, doğru gibi gösterilir.
7- Birçok tv kanalındaki şiddet görüntülerinin sıradan hale gelmesi, saldırgan fertlerin yetişmesine vesile oluyor.
8- Televizyon kanalları çoğunlukla başka kültürleri özendirir.
9- Kendini oyalayabilmek için iletişim aracına bağımlı olur. Bağımsız oyun kurma becerilerinde azalma gözlemlenir.
10- Okumak yerine televizyon programları vesilesiyle bilgilenmeye çalışmak, okuma kültürünü öldürür.

11- Hayal kurma yeteneğini kaybeder.

12- Uyku saatleri düzensiz olur, göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, iskelet yapısında bozukluklar meydana gelir.

*

Başkalarının sahte hayatlarına kaçıp saklanmanın değil, kendi dehlizlerinde dolaşmanın bir yolu olduğuna inananlar için!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.