Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Çocuklarınızı parka götürmeyin!

Yaz aylarında çocukların tercih ettiği fiziksel aktivite alanlarının başında gelen çocuk parklarındaki plastik zeminler kansere davetiye mi çıkarıyor? Çocuklarınızı götürdüğünüz parkların zeminlerine bugün daha dikkatli bakın. Parkın zemini toprak mı yoksa lastik bir malzeme mi? Uzmanlar oyun parklarına döşenmiş plastik malzemelerin astım ve kanser riskini artırdığı konusunda uyarıyor. Peki bilimsel araştırmalarla da desteklenen bu ikazın tehlike seviyesi nedir?

Çocukların pek çok gelişim alanını destekleyen önemli bir araç olan oyun parklarının zemininde suni kaplama malzemelerinin kullanımı son yıllarda ciddi bir artış gösterdi. 1960’lı yıllarda ilk defa spor sahaları için geliştirilmiş suni yüzeylerin oyun parklarında da kullanılmaya başlamasının en önemli sebeplerinden biri açık alan oyun parklarının az olduğu şehir merkezlerinde çocuklara dışarıda fiziksel aktivite imkanı sağlamaktı. Gelinen noktada bütün oyun parklarının bu malzemelerden yapılması, çocukların ayaklarını çimlere, toprağa basma keyfini ortadan kaldırdı.

İspanya’da yapılan bir araştırmada parkların zeminlerinden alınan lastik numunelerinin çoğunda yüksek düzeyde PAH zararlı kimyasalı içerdiği tespit edildi. Sıcağın etkisiyle havaya karışabilen PAH maddelerin solunum yoluyla çocukların vücutlarına alma riskini doğurduğu sonucuna varıldı. Araştırmacılar geri dönüştürülmüş lastikten yapılan oyun parkı zeminlerine “bir sınırlama getirilmesi veya tamamen yasaklanması” sonucuna vardılar. Uzmanlara göre, parklarda geçirilen eğlenceli anların kâbusa dönüşmemesi için çocukları bekleyen tehlikelere karşı hazırlıklı olmak ve gerekli önlemleri almak gerekiyor. Çocuk hastalıklarının oluşmaması için çocukları parktaki kumlardan uzak tutmak, park sonrası ilk fırsatta ellerini yıkamak ilk sırada yer alan tedbirler arasında. Yetişkinlere göre gelişme aşamasındaki küçük bedenlere daha fazla zarar veren kimyasallarla çocuğunuzun temasını ciddi ölçüde azaltmanız mümkünse tamamen bitirmeniz çok önemli.

Avrupa Standartlar Birliği CEN tarafından hazırlanan EN 1176 standartlarına göre salıncağın yüksekliğinden, çevre koruma bandının çapına, kaydırak merdivenlerinin basamak aralığından, oyuncakların birbirine uzaklığına, yükseklikleri ve uzunluklarına kadar oyun alanlarında kullanılan ekipmanlar, çocukların yaş ve cinslerine göre standartlarla belirlenmiştir.

Yetkili ve etkililere soruyoruz. Çocuk parklarının denetimi ve bakımı hangi sıklıkla yapılmaktadır? Parkları tinerci, uyuşturucu ve kötü niyetli kişilerden korumak için ne tür tedbirler alındı? Belediyeler, masum görünümlü parkların gizli tehlikelerinden çocuklarımızı nasıl koruyacağının uygulama yöntemlerini geliştirmeli, bilimsel ölçütlere uymayan bakımsız çocuk bahçelerini derhal kapatmalıdır. Çocuk parkları sadece oyun alanları değildir, aynı zamanda eğitimin bir parçasıdır. Çocuklarınızın doğaya temas etmesine izin verin, fakat anlattığımız önlemleri de almayı sakın ihmal etmeyin. Her detaya dikkat!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.