Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

DEMİRYOLU GELECEĞİMİZDİR

Demiryolu, diğer taşıma türlerine göre daha güvenli ve çevreci bir taşımacılık türü olmasına rağmen halen Türkiye'de en az kullanılan taşıma yöntemidir. Türkiye'nin yapmış olduğu ihracatın kıymet değer yönünden ancak yüzde ikilik kısmı demiryoluyla taşınmaktadır. Karadeniz'deki demiryolu alt yapılarının istenilen seviyede olmaması göç seviyesini yükseltmesinin en önemli sebebi olarak göze çarpmaktadır. 

Uzakdoğu ile Avrupa ülkeleri, tren işletmeciliğini ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın temel şartı olarak ele alırken, ülkemizdeki çarpık ulaşım sistemiyle milletin tasarruflarının büyük bir bölümü çöpe gitmektedir. Bu nedenle ulaşım politikasında daha fazla geç kalmadan demir taşımacılığının payının arttırılması gerekmektedir. Devletin, özel sektörün yük ve yolcu vagon setleri üretimini desteklemesi ve tren işletmeciliğini serbestleştirmesi işletmecilikten kaynaklanan maliyet baskısını da azaltacaktır.

Türkiye, ihmal edilen demiryolları taşımacılığında uluslararası rekabet gücünü artırmak ve çağdaş hizmet sunabilmesi için ticari ve sanayi şartlarını geliştirici düzenlemeler yapmalıdır. Raylı sistemde başarıya ulaşmış ülkelerde olduğu gibi, TCDD’nin işletmecilik faaliyetlerinde dış müdahalelerden korunabilmesi için özerk bir yapıya kavuşturulması gerekir. Demiryolunun önemine ve gerekliliğine inanarak, demiryolları enstitüsünün kurulması demiryolu taşımacılığını bir ‘mecburiyet’ olarak hızla yaygınlaştırılacaktır.

Bölgeler arası gelişmişlik farklarının ve işsizliğin altında yatan temel neden yatırımların bölgelere göre büyük farklılıklar göstermesidir. Demir ağların Karadeniz'i kuşattığı düşünüldüğünde bu farklılıkların ortadan kalkacağı ve yurdumuzun her köşesinin ulaşım açısından aynı avantajlara sahip olacağına şüphe yoktur. Demiryolları ekonomik, sosyal, kültürel hayatın motor gücü                      olması nedeniyle Karadeniz için birinci önceliktir. 

Cumhurbaşkanı'na sesleniyorum; Karadeniz'in lojistik geleceğini, yük taşımalarında karayolunun dengesiz ve kontrolsüz büyümesi karşısında rekabet gücünü yitiren demiryolu sektörü belirleyecektir. Başbakan'a çağrı yapıyorum. Bölge olarak en büyük stratejik eksiğimiz demiryoludur. Ticaret ve yatırımın en ciddi problemi nakliyedir. Nakliye bölgemizin rekabet gücünü kırıyor. Demiryoluyla beraber bu maliyetler azalacaktır ve bölge ekonomisine 'can' gelecektir. Doğu Karadeniz'in iktidar ve muhalefet vekilleri bu önemin şuuruna vararak demiryollarına hak ettiği değeri vermelidir. Demir rayların ve bunların üzerinde hareket eden trenler sayesinde ayrılıklar daha kısa, kavuşmalar daha çabuk olacak.

*

Üstünü başını yırtmış bir 'çocuktur' bu yazı! 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.