Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

DENİZ TİCARETİNDE KARADENİZ YOK

Üretim ve tüketim kalıplarının sürekli değiştiği küresel dünyada, sallardan donanımlı gemilere uzanan süreçte yoğun yük akışını sağlayan denizyolu taşımacılığı da çeşitli evrelerden geçmiştir. Tarih boyunca denizyoluna hakim devletlerin gelişmesi ve refah düzeyini artırması rastlantı değildir. Yeryüzünde gerçekleşen ticaretin yüzde yetmişi deniz yollarıyla taşınıyor. Ticaret güzergâhı olarak büyük önem taşıyan deniz ekonomisine biçilen değer Türkiye’de deniz ulaşımını gerekli kılıyor. Ayrıca çevreyi az kirletmesi, enerji tüketimini düşürmesi, demiryolu taşımacılığına oranla üç buçuk, hava yoluna yirmi, karayoluna göre ise yedi kat daha ucuz olması da deniz ticaretini yaygınlaştırıyor.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından değişen küresel dengeler, deniz hâkimiyeti savaşında ABD'ni ön plana çıkardı. İki kıtayı birbirine bağlayan Türkiye, bölgesinde ve uluslararası sahada deniz ticaretine hız vermek için yatırım adımlarını sıklaştırmalıdır. Örnek lazımsa; Yunanistan ekonomik krizin ardından ürünlerine yeni pazarlar bulmak ve dış yatırımları kendine çekmek için Çin ile işbirliğini artırma arayışına girdi. Ankara yönetimi bu durumun farkına varıp Ortadoğu ve Afrika’dan gelen petrole fazlasıyla bağımlı durumdaki Çin ülkesiyle yeni ticari ağlar geliştirebilir.  

''Üç tarafı denizlerle çevrili olmak'' tek başına avantaj sağlamaz. Türkiye, transit yük potansiyelli liman ve saha lojistik alt yapısı geri kalmış bir ülkedir. Dünyada değişen ekonomik şartlara ve teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan deniz ticaret filomuz taşıma taleplerini karşılayabilecek seviyede değildir. Negatif şartların egemen olduğu Türk denizciliği, limanları karayolu ve demiryolu bağlantılarına, lojistik merkezlerinin kalbine ulaştıracak çalışmalara yönelmelidir. Türkiye’nin stratejik hedeflerine ulaşabilmesi deniz ticaretine bağlıdır. 

Türk denizcilik filosu, büyüme hedeflerinin oldukça gerisinde seyrediyor. Türkiye, artan global ticaret hacminin deniz yollarına yansıyan kısmından kendine düşen payı alabilmek için ciddi çabalar sarf etmelidir. Özellikle coğrafi durumu bakımından deniz ticaretinin yönü ve gelişimi için bütün şartlara sahip olan Karadeniz, ülkemizin olduğu kadar, kıyıdaş ülkelerin de gerek ekonomisi gerek askeri güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır. Dünyanın sayılı konteyner operatörlerinin uğrak sayılarını artırdığı bir dönemde, Karadeniz'i bir lojistik ve transit merkezi avantajına dönüştürmeliyiz. Deniz ticaretinin gelişimi, sektörü oluşturan diğer iş kollarına da pozitif yansıyacağına şüphe yok.

*

Yazı ''Denizci millet” sloganın bir uygulaması olarak “lider denizci ülkeler” arasında yer almak, deniz ticaretine ilgiyi arttırmayı hedeflemektedir. Yönetenlere...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.