Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

DIŞ TİCARETİN 'B' VİTAMİNİ

İşadamları dernekleri, ticaret/sanayi/meslek odaları bulundukları ilin ticari kalkınmasında sorumluluğu en fazla ekonomi kurumlarındandır. Ürkek Ordu ekonomisini bir adım daha ileri taşıyabilmek için çözümün adreslerinden büyüğü ihracattır. Günümüzde birçok firma artık yurtdışı pazarlama konusunda yüksek maliyetler nedeniyle fuarlar dışında alternatif çözümler arıyor. Çoğu profesyoneller alıcılara ulaşmak için önceden planlanan randevu sistemiyle zamanın verimli değerlendirilmesine imkân sağlayan teke tek görüşmeleri tercih ediyor. Sonuç odaklı bir eşleştirme programı olan bu yöntemin kısa sürede doğru müşteriyle iş ağını genişletmede daha etkin olduğu sayısız kere test edilmiştir. Başarılı ticari odaları, bünyesinde faaliyet gösteren üyelerine uluslararası fuarlarda düzenlenen toplantılar sağlamaktadır. Katılımcı firmalar, kısaca “B2B” denilen bu ikili görüşmeler aracılığıyla özellikle tedarikçi bulmaya gelen potansiyel iş ortaklarıyla görüşme imkânı bulabilir. Tekrar etmekte sayısız fayda var. İkili iş görüşmeleri, dış ticaretin 'B' vitaminidir.

Dış pazarlarda ticari işbirliğini desteklemeye yönelik ekonomik zirveler ilimizde neden düzenlenmiyor? Ticari heyetler ve yabancı firmalarla dönemsel olarak "ikili görüşme” toplantıları, firmalar arasında başarılı ortaklıklar kurulmasına ve yeni işbirliği fikirlerinin ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Çoğu yabancı şehirde görmeye alışık olduğumuz bu özel tasarlanmış etkinlikler sayesinde doğru bağlantıları kurma şansını yakalayabilirsiniz. Ticaretle ilgili ürün ve hizmetlerin, teknolojideki gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin duyurumu, pazar ve satın alma ilişkileri ve özellikle dış pazara açılmayı hedefleyen şirketler için ideal bir cazibe noktası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Farklı ülke, farklı insan, farklı kültürlerin bir araya gelmesinin Ordu'da ekonomiye canlılık getireceği, diğer kentler ile gelişmişlik farkını kapatacağı ve işadamlarımızın zihninde karamsarlık bulutlarının yerine serin imbat yelleri estireceği bilinmelidir.

Bir kenti diğerlerinden ayıran, marka ve vizyon sahibi yapan tanıtım organizasyonlarına odaklanırsak yeni iş sahaları rüzgarlarının akışına, turizmde olumlu geri dönüşümlere öncülük edeceğine ve Ordu'nun kısa sürede ekonomi 'yelkenlerini' şişireceğine şahit olabiliriz. Peki, gelişimin bir parçası olabilmenin, küresel yatırımcıları şehre çekmenin diğer bir tanıtım yolu olan bu ticari zirveleri mahalli ticari aktör OTSO gerçekleştirebilir mi? Ordu Ticaret ve Sanayi odasının bu yönde proje ve faaliyet sunacağı ve kent ekonomisinin ''yaralarına üfleyeceğine'' inanan var mı? Onu hiç sormayın. Üyelerinin değişik pazara açılmalarını cesaretlendirici kayda değer adımlar atamayan mevcut yöneticiler ile asla gerçekleşmeyeceği kesindir. İnternet arama motoruna ismi yazıldığında, merak uyandıran bir şehir için, Ordu daha fazla bekleyemez. Her hayale dua, her işe çaba gerekir. Hedeflerin gerçekleşmesi yolunda heyecanımızı sıcak tutmak için değişim şart!

*

Ordu'nun sancılarını yüreğinde taşıyanlara!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.