Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

DIŞ TİCARETTE DEMİRYOLUNUN ADI YOK

Dünya ticaretindeki mal akışlarının dayandığı temel direk nakliyedir. Ürünün pazara ulaşmasını sağlayan nakliye, dış ticarette daha önemli bir yere sahiptir. Gelişemeyen, kendini yenilemeyen bir taşımacılık sektörüyle, dış ticarette rekabet gücünün lehinize çeviremezsiniz. Günümüzde gelişmiş, sanayisi güçlü ülkeler geniş bir ulaştırma sistemine sahiptirler. Ekonomide ve dış ticarette bu denli önemli yere sahip olan yükün çoğunluğu karayoluyla taşınmasına rağmen demiryolunun dış ticaretteki rolü giderek azalıyor. Türkiye’nin ihracat ve ithalatında demiryolunun payı, son 5 yılda yarı yarıya azaldı. 2010'da 3.5 ve 2011 yılında 4.5 milyar dolarlık dış yükünü taşıyan demiryollarının taşıdığı yük geçtiğimiz sene 2 milyar dolara indi. Bu düşüşte en önemli pay, iç savaş nedeniyle tümüyle kapanan Suriye demiryolu. Elbette diğer etken de, hem doğu, hem de batı yönlü rotalarda, hala fiyat, hız ve güven açısından diğer seçeneklerin gerisinde kalması.

Uygun taşıma maliyetleri ve çevreyi en düşük düzeyde kirleten bir taşıma şekli olması genel ulaşım sistemleri içinde demiryolunu öne çıkaran avantajlı yönüdür. Bu bakımdan özellikle hızlı tren sistemlerinin yaygınlaştırılması; sadece yurt içinde değil, aynı zamanda uluslararası yolcu ve yük taşımada da demiryolundan daha fazla yararlanma imkânını ortaya koyacaktır. En şanssız taşıma tipine sahip Karadeniz, hali hazırda Türkiye’nin en eksik yönlerinden birisidir. Bölgesel politikacıların gayretsizliği bu konudaki sorunu daha da derinleştirmektedir. Yüksek nakliye bedellerinin ürün bedeline yansıtılması, güvenlik endişelerinin eksikliğinden kaynaklı maliyetler özellikle Doğu Karadeniz yıldızının parlamasının önüne engel koymaktadır. Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine bu taşıma sistemiyle ulaşması imkansız.

Yüklerin ve yolcuların her geçen gün farklı mekânlar arasında daha fazla hareket etmesi, ülkeleri mevcut ulaşım sistemlerinin etkinliklerini arttırmaya zorlamakta, aynı zamanda yeni ulaşım araç ve yollarının uygulama alanına taşınmasını da kaçınılmaz kılmaktadır. Şüphesiz ulaşımın taleplere ve ihtiyaçlara yeteri kadar cevap vermesi gerekliliği, sadece Türkiye sınırları içinde değil sınır aşan ulaştırma faaliyetlerinde de son derece büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla cari açığın dengesini sağlamada lojistiğin birinci derece öneme sahip olduğu Türkiye'de, ekonomisi derin bir durgunluktan geçen Karadeniz'deki lojistik imkanların iyileştirilmesi yük hareketinin azami artmasına hizmet edecektir. Bölge limanlarına yapılacak taşımalara ait tren trafiği yükleme şekilleri, taşıma kapasiteleri konusunda genel çalışmalar geliştirilmeli ve halkın ulaştırma talebini uygulamaya geçirip Doğu Karadeniz'e önemli ekonomik üstünlükler kazandırmalıdır.

*

Akıntıya 'yürek' çeken düş sahiplerine!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.