Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

DOĞU TÜRKİSTAN NEREYE DÜŞER?

Tarih boyunca dünyanın birçok bölgesinde zulümler, soykırımlar yaşanmıştır. “Ermeni zulmü”, “Yunan mezalimi”, “Sırp katliamları” yeryüzünde birer kara leke olarak iz bırakmıştır. Günümüzde ise hala en acı örneklerinden biri katil Çin tarafından yürütülmektedir. Çinliler bölge halkının dinini yaşaması, dilini kullanması ve kültürünü yaşatmasını engellemektedir.

Kızıl Çin rejiminin zulmü yeni değil. İşgal ve sömürgeleştirme politikası 1760'daki ilk Mancur istilasından beri aralıksız sürüyor. 1911'de Mancur Hanedanı devrildi fakat Uygurlara yönelik soykırım politikası gevşemedi. 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren cinayetler artarak sıklaştı.

12 Kasım 1933 tarihinde kurulan Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti, kuruluşundan 16 sene sonra yani 1949'da vahşi Çin’in işgaline uğradı. 1955’de resmî olarak Çin’in otonom bölgesi ilan edilen Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin temel insani hakları ellerinden alındı, zorla göç ettirildi, emsalsiz soykırımlar uygulanıyor. Ülkede vicdan ve seyahat özgürlüğü yasak. Adeta nefes almak bile yasak!

Bir'leş'miş Milletler (BM), Çin’in Güvenlik Konseyi daimi üyesi olması nedeniyle; devletler de ekonomik sebeplerle Çin’e yaptırım uygulayamıyor. Bundan cesaret alan zalim Çin pervasız vahşetler yapıyor. Ayrıca tıpkı İsrail gibi, İslam ülkelerinin kendi aralarındaki çatışmalarla meşgul olmasını fırsat biliyor.

56 farklı ulustan oluşan Çin'in kanlı eylemlerini burada işlemesinin başlıca iki sebebi var. Birincisi, Çin tarihinin en eski, en parlak, en uzun ömürlü hanedanı Türkler tarafından ortadan kaldırılmıştır. Aşırı Milliyetçi Çinliler, bunu ileri sürerek Türklerden intikam almayı, onlara her türlü zulmü reva görüyorlar.

İkincisi, yeraltı zenginlikleri ve stratejik konumu sebebiyle Çin, bu eşsiz bölgeyi elde tutmak için hiçbir insani ve vicdanı ölçü tanımıyor. Bunların yanında, Çin yönetimi her yıl Taklamakan Çölünde “Nükleer Silah Deneyi” yapıyor. Geçen yıl 53. deney gerçekleştirildi. Deneylerin yapıldığı arazide sadece Uygurlar yaşıyor ve insanlarda sıkça ölümcül hastalıklar görülüyor.

İnsanlar esaret altındaki Doğu Türkistan meselesine çok hakim değil maalesef. Doğu Türkistan’ın yerini dahi bilmeyenler var. Bu meselenin detaylarını bilmeyenler çok. Türkiye’nin geçmişinin bir izi de var Doğu Türkistan’da. Bu nedenle Doğu Türkistan tam kalbimizin üzerine düşer! Bugün Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Bumin Kağan’ın 580 yılında kurduğu Göktürk Devleti’nin bünyesinde yer almışlardır.

Haritadaki görüntüsü Anadolu’yu andıran yaklaşık iki milyon kilometrekarelik kadim Türk yurdu, gözümüzden ırak olsa da gönlümüzden uzak kalmasın! Ne diyelim; Çin'in zulmüne Dünya utansın. BM, sadece seyircidir. İslam ülkeleri ise ölü toprağı altında uyuyor. Tarihte her zaman olduğu gibi şimdi de bu yüce sorumluluk, Türkiye'dedir.

Dua edelim; Bir gece ağarırken tan, Azad olsun Doğu Türkistan...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.