Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Dünya Finans Savaşları

Amerikan ordusu Mart 2009’dan itibaren 60 ekonomi ve finans uzmanının rehberliğinde küresel finans savaşı tatbikatı yapıyor. Yakın bir gelecekte önce kur savaşları, ticaret savaşları ve ardından topyekun küresel bir finans savaşı olma ihtimali hayli yüksek. Diplomasinin başarısız olduğu yerlerde ABD ekonomi mücadelesini ekonomi 'silahıyla' yürütüyor. Küreselleşen dünyada ekonomik yaptırımlar ordulardan daha büyük tehdit olarak ortaya konuluyor. En son örnek ise Kırım’ı ilhak eden Rusya üzerinde uygulamaya çalışılan ekonomik baskı. Ekonomik yaptırımlara dair ilk belgeler antik Yunan’da M.Ö. 432 yılına dayanıyor. ABD Hazinesinin  ilk yaptırımı ise Birinci Dünya Savaş’ı öncesinde İngiltere’ye uyguladığı biliniyor.

1930’lu yıllarda dünya ticaret devleri ABD’de ortaya çıkan 'mali virüsten' korunmak için milli paralarının dış değerini manipüle etmeye başlamışlardı. Amaç ne? Ürünlerini ucuzlatıp dışarıya daha rahat satabilmekti. Ancak devalüasyon yarışı diğer olumsuz faktörlerle birlikte derin ekonomik krize sürüklemişti. Finans savaşı, küresel boyutta cereyan ettiğinden, hiçbir ülke tamamıyla ondan korunamamaktadır. Rezerv para sahibi ABD dahi, bu savaştan korkuyor. Hatta aralıksız finans savaşı tatbikatı yapan Amerika'da, söz konusu tatbikata ordu, istihbarat ve akademik çevrelerden üst düzey uzmanlar da katılıyor. Pek yakında, Doların egemen gücünü korumak isteyen ABD ile Asya Pasifik'te özerklik ve etkinliğini artırmak isteyen Çin ülkeleri arasındaki hakimiyet mücadelesi dozunu daha da artıracak. Belki akıllara şu soru gelecek? Geleceğin uluslararası parasal sistemi nasıl şekillenecek? Acaba ateşi harlanan Ejderha, yaralı Kartal'ın Tiranlığına son verebilecek mi?

Şüphesiz ki, son birkaç aydır kontrolsüz bir finansal fırtına var. Zaman zaman şiddeti ve yönü değişse de vurduğu yerlerde tahribatı ağır olduğu bir gerçek. AB gemisi fena halde su alırken üye ülkeler birbirlerini dibe çekmeye başlamış görünüyorlar. Sömürgeci ABD suni bir faiz artışıyla sistemin kalbi Avrupa'da kontrolü ele geçirme peşinde. Nüfusu iyice yaşlanan, israf ve dolayısıyla borçları dağ gibi Avrupa'da finansal balonlar tek tek patlıyor. Siyasi ve mali krize doğru hızla ilerlerken çaresizlikten kendi içinde bölünme emareleri belirdi. Heyecanlı bir aksiyon filmi izler gibiyiz. Süratli bir kovalamaca sürüyor. Taraflar son hızla giderken birbirlerinin tekerine çomak sokmaya çalışıyor. Ankara yönetimi, enerji bağımlısı Türkiye'yi, giderek sertleşen dış oyunlara karşı koruma tedbirlerini artırmalıdır. Artık savaşsız bir dünya dilemek pek işe yaramıyor. Öyleyse en doğru tedbir sağlam bir pozisyon almaktır. Çünkü; düşman hem içeride, hem de dışarıdadır...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.