Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ELEKTRİKTE K'AYIP

Televizyonlarda ucuz dizilerle beyinleri dumura uğramış vatandaşın elektrikte gelinen son noktadan acaba haberi var mı? Hatırlatmak vazifemiz! Elektrik piyasası kanun teklifi TBMM’den sabaha karşı 06.32'de jet hızıyla geçti. Vatandaşların elektrik faturalarını şişiren, kayıp kaçak bedellerinin tüketiciden karşılanması yasal zemine oturtuldu. Yasayla faturalarda vatandaş artık sadece kayıp kaçak bedelini değil,     yatırım bedelini de ödeyecek. Üstelik yargı yolu da kapandı. Yeni yasada tanımı “Teknik ve teknik olmayan kayıp” olarak değiştirilen, kayıp-kaçak bedelinin kim tarafından ödeneceği mevzusu, 2013’ten bu yana tartışma konusu. Elektrik dağıtım şirketlerinin bedeli vatandaşın sırtına yüklemesi üzerine sayısız davalar açılmış, sonuçta Yargıtay “vatandaşa yüklenemez” kararıyla, son noktayı koymuştu.                            Ancak Yargıtay’ın kararına rağmen dağıtım şirketleri, 1 Ocak 2016’dan itibaren faturalardaki kayıp-kaçak bedellerini “görünmez hale” getirmişlerdi.                             Gücün haklı çıktığı yerde, adalet bekleme! Dert bir değil, elvan elvan...                                   Kanunla TRT’ye ahalinin cebinden yıllık 800 milyon lirayı aşkın para da aktarılmaya devam edilecek. Adaletsizliğin olduğu yerde huzur bekleme! Doğu illerinde ahırda elektrik cihazını gece gündüz demeden yakıp, tek kuruş vermeyen 'yüzsüzün'                        elektrik parasını dürüst insanlar neden ödesin? Şu kalbinizin yerini bi hatırlayın artık! Vicdanlarda derin yaralar açan bu uygulamanın toplumda karşılığı; 'Hırsızı affet, dürüstü mahvettir'. Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner! Yaklaşık 36 milyon abonenin cebine uzanan düzenlemelere şöyle göz atarsak:  

- Kayıp-kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, iletim sistemi kullanımı ve  dağıtım bedelleri faturalarda yer alacak.   - Bu tutarlar EPDK ve dağıtım şirketleri tarafından serbestçe belirlenip, tüketiciye yansıtılacak. - Dağıtım şirketinin kayıp kaçak kaybının faturası yurttaşa yüklenmeye devam edecek. - Vatandaşın yargıya başvurma hakkına kısıtlama getirildi. Kayıp-kaçak için değil, sadece tarifenin yüksekliği şikayetiyle dava açılabilecek. - Dava açılamayacağından halktan bugüne kadar kayıp kaçak adı altında               toplanan toplam 33 milyar lira da geri ödenmeyecek. - Yasa yürürlüğe girdikten sonra yatırım harcamaları abonelere “dağıtım tarifesi”   başlığı altında yeni bir kalemle fatura edilmeye başlayacak.                                                        Özetin özeti; Hangi parti rozeti taşırsa taşısın tüm cesur vekiller, tüketicinin yükünü  daha da ağırlaştıran ve kaynakları daha fazla yağmaya açan 6719 sayılı yasanın iptali yönünde çaba göstermeli.

*

Eğer adalet istiyorsanız zenginlerin sözlerine değil, fakirlerin gözlerine bakın...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.