Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ELİNİ SALLASAN UZMANA ÇARPIYOR

Televizyonlarda tartışma programlarının gediklisi 'uzmanların' hemen her konuda fikri var... Ya bilgileri!                                                                              

Dini programlar.

Spor yorumları.

Artçı depremler. 

Ortadoğu'da kriz.

Başkanlık sistemi. 

Batı'nın iyi yüzlülüğü.

Mülteci sorunu

Politikadan tut Sağlık konularına kadar...

Bir insanın, birbiriyle alakalı ya da alakasız konuların tümü hakkında uzman olması mümkün mü? Elbet değil, ama dilin kemiği olmayınca herkes her konuda ahkâm kesebiliyor.

İnsanoğluna iki yuvarlak organ verildi, biri oturmak diğeri düşünmek için.

Başarınız, hangisini daha fazla kullanacağınıza bağlı. Karışıklığı önleyen Bilmi'yorum' ifadesi çok kıymetlidir. Bilmediğiniz mevzulara dalmamanız sizi hür kılar, güçlendirir, korkularınızdan kurtarabilir. İnsanlar her şeyi bilemez, herkes sayısız konuda bilgisiz yaşar ve ölür.

İlk defa duyduğumuz bir adres sorulsa bile ister itibar kaybı, ister mahcubiyet deyin biz biliriz! Yanlış numarayı bile aradığında 'görüşürüz' diyerek kapatan enteresan bir milletiz. Herkesin her konuya söyleyecekleri var. Deprem olur, bi bakarsın ortalık depremciden geçilmez. Her dört Türk'ten beşinin futbol uzmanı olduğu Türkiye'de, ekrandaki din adamlarının bolluğu, her birinin diğerini bilgisizlikle suçlaması şaşırtmasın sizi. Alın size birkaç örnek! Bir tanesi 'Cennet ve Cehennem halen hazır' derken diğeri 'daha hazır değil, kıyamet günü kurulacak' diyor. Biri 'kabir azabı' var, diğeri 'yok'. Biri 'Hazreti İsa geri dönecek, Mehdi zuhur edecek' derken diğeri 'İsa öldü, Mehdi diye biri yok' diyebiliyor. Binlerce örnek var böyle. Yahu vatandaşın kafası karıştı, hangisine inanacak.

Adam ömründe yan şehirden öteye geçmemiştir ama, dünyanın kurtuluşunu ayaküstü sana brifing versin. Mesela; altmışlı yaşlarda eklemleri sızlayan her teyze 'meteoroloji mühendisidir' bu ülkede. Uzmanlaşma, o kadar genişlemiş, her yana yayılmış ki; artık her şeyin kendine has bir 'uzmanı' var. Ekranlar, pantolon cebinde unutulup sonradan bulunuveren banknot gibi 'uzman' kaynıyor. Uzmanlığın bu kadar prim yaptığı başka bir ülke yoktur herhalde.

Arada sel baskını, artçı deprem konuları gündeme gelirse onlarla alakalı da yedekler mevcut. Yazın “güneş çarpmasına” karşı alınacak tedbirleri sıralayan adam, kışın şeker hastalarına tavsiyeler sunan 'sağlıkçı' olarak karşımıza çıkabiliyor. Ortalık güvenlik uzmanından geçilmiyor ama 35 yıldır bir türlü terör belası bitirilemedi. Manav biliyorum, aspirinin suda erime süresinde dış politikadan girip, askeri konulardan çıkıp gider. Kadın sunucu, programına çağırdığı konuktan daha fazla yorum yapabiliyor.                                  

23 Nisan'da mahsusçuktan makam koltuğuna oturtulan çocuğun bile ağzından çıkmayacak basitlikleri ortaya atıp suyu bulandıranları çok da yadırgamıyorum aslında. Her şeyi en iyi bilen değil, yaptığı işi en iyi bilenlerin bir araya gelmediği ülkenin adıdır Türkiye. İlmin en büyük düşmanı bilgisizlik değil, bildiğini zannetmektir. Bilenle tartışabilirsin ama, bildiğini sananla tartışmak ahmaklıktır. Çünkü, bazı kafalardaki boşluk uzayda yok!

Aslında çok şey bilmene gerek yok. Haddini bil yeter!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.