Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

‘Emlak balonu’ var mı?

 

Başlıktaki soruyu müteahhitlere sorsak, “Yok” derler. Yüksek getiri arayan yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmayan tek varlık olan konut tüm dünyada önemli fakat Türkiye’de galiba daha da önemli. Mesela kontrolsüz ve orantısız biçimde şişen Ordu'yu ele alalım; yer gök inşaat.. Ordu arazilerinde meyve sebzeden çok 'beton tarımı' yapılıyor. Peki, kim alıyor bunları? Bitmek tükenmek bilmeyen konut projelerini görünce insan 'emlak balonu' var mı? diye sormadan geçemiyor? Balon varsa patlar mı?

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konut sektörü yatırım aracı özelliğinin yanı sıra ikamet amaçlıdır. Konuta olan talebin ne kadarı barınma ihtiyacından, ne kadarı yatırım amaçlı ilgiden kaynaklanıyor? Bu hususta sağlıklı bir istatistik yok. Önemli olan emlak alımında geleceğe güven duymak lazım. Çünkü, bir siyasi ya da ekonomik şokta ilk ertelenen talep emlaktır. Altınordu ilçesinde artan talepten dolayı fiyatların bir miktar yukarı çekilmesini anlıyoruz ama bazen öyle yerlerde, öyle fiyatlar telaffuz ediliyor ki, dudağınız uçukluyor. Maalesef geleneksel yatırım aracı olan gayrimenkulde ciddi spekülasyon var.

Yeni yerleşim yerleri ve yolların imara açılmaması nedeniyle şehirde emlak fiyatları gerçek değerinin çok üstünde seyretmektedir. Konut sektörü döviz borcu ve dönmeyen kredi sorunuyla karşı karşıya. Açıkçası alım iştahı yüksek fakat finansman imkânları kısıtlı. Tasarrufların kayda değer kısmının konut yatırımına aktığı ülkemizde “Nasıl olsa kira getirir” faktörü cazip olmaktan çıkmaya başladı. Yatırımcı için geriye değer artışı kalmış görünüyor. Favori varlık sınıfı yabancılara satışlar da talebi güçlendirdiğinden fiyatlarda oluşan şişkinlik düşük gelirlinin ev sahibi olma erişimini sınırlandırıyor. Dolayısıyla konutu ihtiyaç sahiplerinden çok, elinde parası olan yatırımcı alıyor.

Ordu vilayetinde konut projelerindeki fiyatlarda hızlı artış alarm sinyali veriyor. Etraftan görüyoruz ki inşaattaki arz fazlası ve fiyat dengesizliği satışları frenliyor. Sorunlu krediler ve dövizin ani zıplayışı piyasayı iyice eritti. Gelecek yıl sektörde sıkıntılar ve bir miktar iflaslar beklenebilir.  Sayısız inşaat ve emlak projesi bir baş ağrısına dönüşebilir. Pek çok emlak şirketi batabilir. Ancak burada bankaların alacakları pozisyon çok önemli. Bankalar kredileri yeniden yapılandırabilirse nispeten bu iflasların önüne geçilebilir veya ertelenebilir. Sakın bizi felaket tellallığı yapmakla suçlamayın fakat inşaattaki tablo görünen köy durumundan çoktan çıktı bile; o köyün içindeyiz artık! Ve görüyoruz ki Ordu'da balon şiştikçe şişiyor! Gayrimenkul piyasası kuyruğunu yiyerek karnını doyuran yılan misali kendini besleyen bir kısır döngüye dönüştü.

*

Uçtuğumuzu zannediyoruz, meğer Dünya ayağımızın altından kaymış!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.