Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

EMLAKTA ALARM SEVİYESİ KIRMIZI

        Başlıktaki durumu birkaç yakın müteahhit arkadaşa sormuştum, boynunu büken de oldu, “gözlerine fener tutulmuş tavşan gibi şaşı bakan da”. Son 1 ay içinde il içi ve dışından konutlarını başta körfez ülkeleri olmak üzere yabancılara satmak için şahsımdan aracılık desteği talep eden müteahhit dostlarım aradı. Yüksek getiri arayan yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmayan tek varlık olan konut tüm dünyada önemli fakat Türkiye’de daha da önemli. Mesela kontrolsüz ve orantısız biçimde şişen Ordu'yu ele alalım; yer gök ''satılık'' konut projesi... Ordu arazilerinde meyve sebzeden çok 'beton tarımı' yapılıyor. Peki, piyasa nasıl? Piyasa yetkililerine göre, ''emlak balonu patladı.'' Ödenmeyen krediler nedeniyle birçok ipotekli gayrimenkul bankaların mülkiyetlerine geçti.

          Türkiye ekonomisinin lokomotifi konut sektörü yatırım aracı özelliğinin yanı sıra ikamet amaçlıdır. Konuta olan talebin ne kadarı barınma ihtiyacından, ne kadarı yatırım amaçlı ilgiden kaynaklanıyor bu hususta sağlıklı bir istatistik yok. Önemli olan emlak alımında geleceğe güven duymak lazım. Çünkü, bir siyasi ya da ekonomik şokta ilk ertelenen talep emlaktır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre her geçen yıl satılamayan konut sayısında kayda değer bir artış gözlemleniyor. Sektörün önde gelenleri geleneksel yatırım aracı olan gayrimenkulde ciddi spekülasyon bulunduğunu sıkça dile getiriyor.

          Yeni yerleşim yerleri ve yolların imara açılmaması nedeniyle şehirde emlak fiyatları gerçek değerinin çok üstünde seyretmektedir. Konut sektörü döviz borcu ve dönmeyen kredi sorunuyla karşı karşıya. Açıkçası alım iştahı yüksek fakat finansman imkânları kısıtlı. Tasarrufların kayda değer kısmının konut yatırımına aktığı ülkemizde “Nasıl olsa kira getirir” faktörü cazip olmaktan çıkmaya başladı. Yatırımcı için geriye değer artışı kalmış görünüyor. Favori varlık sınıfı yabancılara satışlar da talebi güçlendirdiğinden fiyatlarda oluşan şişkinlik düşük gelirlinin ev sahibi olma erişimini sınırlandırıyor. Dolayısıyla konutu ihtiyaç sahiplerinden çok, elinde parası olan yatırımcı alıyor.                                    

          Konut stoku rakamları yükselmeye devam eden Ordu vilayetinde gayrimenkul sektörü alarm sinyali veriyor. Etraftan görüyoruz ki inşaattaki arz fazlası ve fiyat dengesizliği satışları frenliyor. Sorunlu krediler ve dövizin ani zıplayışı piyasayı iyice eritti. Hükümet, Türkiye ekonomisinin öncüsü inşaat sektörünü canlandıracak, talep iştahını artıracak koruyucu ve destekleyici tedbirler almalıdır. Aksi halde 2019'da sayısız inşaat ve emlak projesi bir baş ağrısına dönüşebilir! Elbette 'gamlı baykuş' durumuna düşmek istemeyiz fakat inşaatta manzara 'görünen köy' durumundan çoktan çıktı bile; o köyün içindeyiz artık! Gayrimenkul piyasası kuyruğunu yiyerek karnını doyuran yılan misali kendini besleyen bir kısır döngüye dönüştü.

*

Uçtuğumuzu zannediyoruz, meğer Dünya ayağımızın altından kaymış!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.