Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

EN PAHALI ŞEHİR ORDU MU?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun satın alma gücünde en pahalı il sıralamasında 'bizimkisi' üst sıralarda boy gösteriyor! Mal ve hizmetlerin satış fiyatlarının ülke ortalamasından yüksek olduğu, özellikle giyim ve ayakkabı ana grubunda yüksek fiyat düzeyi endeksinde şehirlerden biridir Ordu.  İlgili kurum tarafından açıklanan enflasyon oranlarının, geçim mücadelesi veren vatandaşın harcama kalemlerini ne kadar yansıttığı tartışmaları hiç bitmiyor.

TÜİK'in enflasyon sepetindeki endeks değişiminin sokaktaki gerçek enflasyonu yansıttığına inanmak oldukça zor. Düşük gelirli işçi, memur, esnaf, çiftçi ve emeklilerin tüketim  sepeti ile TÜİK’in baz aldığı sepet arasında 'uçurum' var. Gelir, eğitim düzeyi, tüketim kalıpları, alışkanlıklar, yaşadığı mekan gibi pek çok faktöre göre değişen tüketici cüzdanından çıkan gider kalemlerine bakarak açıklanan resmi enflasyon oranlarına şüpheyle yaklaşıyor. 

Enflasyon hesaplamasında kullanılan tartışmalı metot terk edilip değişik gelir grupları ve coğrafi farklılıklar esas alınarak düzenlenmesinin daha gerçekçi bir sonuca ulaşacağına şüphe yok.

Enflasyonun asıl belirleyicisi tüketicinin temel ihtiyaç malzemeleri için ödediği paradır. Çalı süpürgesi, pin-pon topu, traktör tekeri gibi emeklinin yaşam alanına girmeyen birçok ıvır zıvır kalem malzeme gerçeği yansıtmaktan fersah fersah uzaktır.

Ayrıca hane halkı tüketimine ek olarak kurumsal tüketimle turistler gibi yerleşik olmayanların harcamaları da kapsam altında tutuluyor. Maalesef bu kriterlerle belirlenen enflasyon oranını vatandaşa izah edecek bir yapı da yok.  

Dünyanın en pahalı benzinini, en pahalı etini, ekmeğini, sütünü tüketen, ilkel toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayan Türk insanı açıklanan enflasyon rakamlarını asla gerçekçi bulmuyor. Pahalılık, asgari ücretlinin yoksullaşmasına, hayat kalitesinin gerilemesine, gıda, ulaşım, ısınma, barınma gibi temel ihtiyaç harcamalarının kısılmasına yol açıyor. En başta aksesuar, gıda ve giysi savurganlığı olmak üzere Ordu'nun lüks, israf ve taklit 'çukuruna' düştüğü sarsılmaz gerçeğini kabul etmeliyiz. Bu acı hakikat görmezden gelindiği, yok sayıldığı, saklandığı sürece şehrin büyümeye yönelik attığı adımlar sınırlı kalmaya mahkum.

*

Uçtuğumuzu zannediyoruz, meğer Dünya ayağımızın altından kaymış!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.