Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Eski vali konağı oyuncak müzesi olsun

Kollarımızı kazağın içine saklayıp kollarımız yok diye dolaşırdık, diğer oyuncaklarımız gücenmesin diye hepsiyle beraber uyurduk. Ayın yürüyüşümüzü takip ettiğini düşünürdük hep. Penceredeki yağmur damlalarını birbirleriyle yarıştırırdık. Tek derdi bez bebeklerinin saçının uzamaması olduğu zamanlara dönmeyi kim istemez ki? Yedi yaş insanın en olgun çağıdır, sonra çürüme başlıyor. Oyuncakların çocuk gelişiminde ayrı bir yeri ve meslek seçiminde önemi var. Çocuğu yaşama hazırlayan önemli bir eğitim aracı olan oyuncak modern ülkelerde düşleri artsın, hayalleri çoğalsın diye alınır çocuğa. Gelişmemiş ülkelerde ise oyuncak bir tek amaçla verilir çocuğun eline; “oyalansın!”…

Çocuklara ulaşmanın en kolay yolu olan oyuncaklarla donatılmış bir müzeden kaç yaşında olursanız olun hiç çıkmak istemezsiniz. Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, hiçbir yere gitmiyor. Hayal kurmanın müzelerde yaşatılan derin bir tarihi var. Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk hala tamamlanamamıştır. Teşhir edilen nesneler ışığında eğlendirirken öğreten, toplumun en gözde iletişim araçlarından olan oyuncak müzeleri özellikle iki kolunu kocaman açıp tüm dünyayı sığdıran çocuklar için kesinlikle görülmesi gereken bir masal evi de denebilir.

Ordu, dünya ölçeğinde ilgi uyandıran, kültürel mirasın muhafazasını kendine hedef seçen saygın bir oyuncak müzesini bağrında saklamalı. Ordu’da 19. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı mimarisiyle inşa edilen, ilk il valisinden itibaren 1973 yılına kadar 31 valinin konut olarak kullandığı ‘Eski Vali Konağının’ oyuncak müzesine dönüştürülmesini teklif ediyoruz. Altınordu ilçesi Taşbaşı Mahallesi Sıtkıcan Caddesi’nin girişindeki özgün yapı gerek kolay ulaşımı, gerekse merkezi konumu sebebiyle yerli ve yabancı misafirlerin uğrak yeri olmaya aday. Kaderine terk edilmiş halde, harabe bir vaziyette yıkılmayı beklerken, yoğun çabalar sonucu yeniden hayat bulan tescilli binanın çocuk kütüphanesi olarak kullanılması kesinlikle kent ekonomisi ve turizmine hizmet etmeyeceğini aklınızın ucunda bulundurun. Oyuncak müzesi bir turizm çeşididir. Böyle tarihi bir mekanda tarihsel fayda sağlayabilecek müze kurmak dururken, işlevsiz bir kütüphanede ısrar edilmesinin bir manası yok.

Çocuklar, oyuncakların, ait oldukları dönemin kültürünü, eğitim ve teknolojik yapısını öğrenirken, oyuncak müzesi sayesinde gelişim basamakları boyunca hareketlerine düzen getiren zihinsel, bedensel gelişimlerinde yardımcı olan hayal gücünü şekillendirecektir. Ayrıca, geleneksel oyunlarımıza duyduğumuz hasret ve onlardan alınan ilhamın ise sonsuz bir ufku önümüze sereceği açıktır. Elinizdeki yüz yıllık oyuncağın öyküsünün nerede başladığını, nereleri gezip dolaştığını ve kaç çocuğun oyun arkadaşı olduğunu bilemezsiniz. Bildiğiniz tek şey, onun bu serüvenindeki son durağının Ordu Oyuncak Müzesi olması gerektiğidir.

*

Çocukların oyuncaklarla büyüklerin de çocuklarıyla buluştuğu bir masaldan çıkmış gibi büyülü bir yolculukta buluşmak ümidiyle!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.